Популарната AnTuTu платформа за бенчмаркинг традиционално секој месец објавува листа на најбрзите Android телефони, а најновата вклучува резултати од октомври.

На списокот од октомври 2022 година доминираат телефони кои користат чипови на Qualcomm, што се очекува. Во исто време беше објавена листа на уреди од средниот сегмент.

Asus ROG Phone 6, кој користи чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, 16GB RAM и 512GB простор за складирање, се најде на врвот на листата на водечки телефони. На второ место е ROG Phone 6 Pro, кој го користи истиот процесор, но има 18GB RAM.

Зад нив на листата е Xiaomi 12T Pro, кој исто така користи чип Snapdragon 8+ Gen 1 (12GB + 256GB), а потоа следуваат Red Magic 7 и Black Shark 5 Pro напојуван од Snapdragon 8 Gen 1.

Топ 5 листата на најбрзи Android телефони од средниот сегмент се состои од Realme GT Neo 3 (чип Dimensity 8100), Poco X3 4G, Xiaomi 12T, Redmi K50i и Realme GT Neo 2.