Ознака: Android

СОФТВЕР, Тренди

Не сте сигурни дали Android апликацијата е безбедна за преземање? Еве како да го проверите

Ви нудиме неколку совети што можете да ги користите за да проверите дали апликацијата е безбедна за преземање. Google Play Store во повеќето случаи се користи за преземање апликации за…

СОФТВЕР, Топ

Пазете се од овие апликации: тие крадат лозинки и пари од вашата сметка

Откриени се две нови малициозни програми кои крадат кориснички акредитиви, пари и криптовалути. Станува збор за CherryBlos и FakeTrade, кои според сите достапни информации се создадени од истите луѓе. Злонамерниот…

СОФТВЕР, Тренди

Телефоните со Android сега можат да откријат дали некој не следи

Телефоните со Android автоматски и рачно ќе можат да ја скенираат околината за да најдат непознати уреди за следење. Паметните телефони со Android 6 или понова верзија сега добиваат ажурирање…

СОФТВЕР, Тренди

Ваквите апликации го „гушат“ вашиот уред со Android

Кога инсталирате голем број апликации на вашиот паметен телефон со Android, често се случува уредот да се затрупа, а доколку старите апликации не се ажурираат, тие стануваат безбедносен проблем. Понекогаш…

СОФТВЕР, Тренди

Кој систем е полесен за користење – Android или iOS? Што покажува истражувањето

Додека повеќето можеби мислат дека iOS е многу полесен за користење од Android, најновото истражување покажува дека тоа всушност не е така. Извештајот на GreenSmartphones покажа дека корисниците на Android…

СОФТВЕР, Тренди

Оваа врвна апликација за снимање екран на Android е всушност шпионски софтвер: избришете ја сега

По речиси една година правилно функционирање и чиста дистрибуција преку Play Store, популарна апликација за снимање на екран на Android ги изневери своите корисници, меѓу другото, и со снимање на…

СОФТВЕР, Тренди

Ако вашите апликации работат бавно, обидете се со овој едноставен трик

Меморијата на телефонот со Android може да се пополни многу брзо, додека апликациите често создаваат привремени датотеки. Привремените податоци се нарекуваат кеш (cache) и можете да ги исчистите ако забележите…

МОБИЛНИ, Тренди

Корисниците на Android се префрлаат на iPhone во рекордни бројки – еве зошто

Приказната за Android vs Apple секогаш ќе биде актуелна, а најновите бројки откриваат дека едната страна ќе биде многу позадоволна оваа година. Според последниот извештај што излезе од Consumer Intelligence…

СОФТВЕР, Тренди

Милиони Android телефони пристигнуваат со претходно инсталиран малициозен софтвер

Истражувачите на Trend Micro предупредуваат дека милиони уреди со Android ширум светот се заразени со малициозен софтвер пред да ја напуштат фабриката. Во најголема мера се работи за евтини Android…