Во април компанијата Vivo го претстави смартфонот на преклопување X Fold, а сега потврди дека моделот X Fold Plus ќе пристигне набрзо.

Настанот е закажан за 26 септември, а Vivo вели дека „Plus“ значи „силна волја за развој на посилен начин“. Сè уште не е јасно дали ова е поврзано со поголема издржливост или нешто друго.

Vivo објави и рендер кој го открива дизајнот на моделот X Fold Plus, се чини дека наликува на постоечкиот X Fold, но јасно е дека ќе биде достапен и во црвена боја. Во случај на модел кој веќе е на пазарот, можно е да се избере помеѓу црно и сино.

Сè уште има неколку детали, но познато е дека X Fold Plus ќе се напојува со процесор Snapdragon 8+ Gen 1 и ќе се напојува од батерија од 4.730 mAh која поддржува жично полнење од 80 W и безжично полнење од 50 W. Познато е и дека ќе има 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија, како и дека стапката на освежување на екранот ќе биде 120 Hz.

Освен нов процесор, поголема батерија, побрзо полнење и нова боја, Vivo X Fold Plus ќе биде идентичен со X Fold.

До вистинското претставување, би можеле да се појават уште некои информации за новиот смартфон.