Кинеската сонда Tianwen-1 е на Марс нешто подолго од една година и во тој период успеала да ја фотографира целата Црвена планета.

Мисијата Tianwen-1 беше лансирана во 2020 година и слета на Марс во мај 2021 година. Потоа роверот Zhurong ја започна својата мисија да патролира на Марс и да ја истражува планетата додека орбитерот продолжи да кружи околу планетата. Кинеската национална вселенска агенција ЦНСА соопшти дека сондата сега ги завршила сите свои мисии, вклучително и фотографии со средна резолуција што ја „покриваат“ целата планета.

CNSA објави фотографии на социјалните мрежи кои го откриваат изгледот на теренот на Марс, црвените песочни дини, вулканите, кратерите, ледената покривка на Јужниот пол, карпите и гребените на кањонот Валес Маринерис, еден од најголемите кањони во нашиот Сончев систем.

Фотографиите се направени од орбитерот на сондата, кој го обиколи Марс 1.344 пати и сними слики од планетата од секој агол додека роверот ја истражуваше површината.

Роверот со шест тркала е опремен со научни инструменти, а на својот пат собирал информации за геолошката структура на Марс, атмосферата, животната средина и почвата. Сондата собрала 1.040 GB „суровини“ научни податоци, кои ги анализираат научниците на Земјата.

CNSA ги сподели своите податоци со американската вселенска агенција НАСА и Европската вселенска агенција (ESA), а овие податоци ќе бидат достапни и за меѓународните научници.

Поради падот на температурите во текот на зимата на Марс, како и песокот и прашината, роверот на 18 мај влезе во фаза на „спиење“ за да ја преживее суровата сезона пред да се разбуди во декември. Тогаш во неговата област ќе биде пролет, што носи подобри временски услови.

Орбитерот ќе продолжи да спроведува тестови и да се подготвува за идните мисии.

Пред Кина, само САД и поранешниот СССР слетаа вселенски летала на површината на Марс. Сепак, Индија, ЕСА и Обединетите Арапски Емирати испратија вселенско летало чија дестинација е орбитата на планетата.

Благодарение на мисијата Tianwen-1, Кина стана првата земја што се обиде да испрати орбитер и ровер во домашна мисија на Марс. НАСА испрати бројни орбитери на споменатата планета пред да се обиде да слета.