Ознака: mars

ФУТУРАМА, Топ

ВИДЕО: Метеор удри на Марс, НАСА го сними местото на падот и звукот на настанот

Успешната сонда InSight на НАСА е на Марс веќе речиси четири години. Иако, поради акумулацијата на прашина на соларните панели, наскоро ќе следи неизбежен крај на мисијата, сепак од нејзините…

ФУТУРАМА, Топ

ВИДЕО: Роверот Perseverance ги направи најубавите фотографии од Марс досега

Роверот Perseverance, кој американската вселенска агенција НАСА го испрати на Марс, врши одлична работа, а сега ги врати најубавите фотографии што некогаш ги направил на Црвената планета. Perseverence направи висококвалитетни…

ФУТУРАМА, Топ

НАСА успеа да произведе кислород на Марс кој ја „врши работата“ на мало дрво

Инструмент на НАСА со големина на кутија за ручек (Moxie) успеа да произведе кислород од атмосферата на Марс богата со јаглерод диоксид, извршувајќи ја работата на мало дрво, пишува The…

ФУТУРАМА, Тренди

Луѓето се поблиску до населување: Ново научно откритие би можело да овозможи производство на кислород на Марс

Научниците се надеваат дека ќе изградат систем кој ќе помогне да се одржи животот, како и да се произведуваат хемикалии потребни за обработка на горивото и оплодување на растенијата. Голем…

ФУТУРАМА, Тренди

НАСА планира да транспортира примероци од карпи од Марс со помош на два вселенски хеликоптери

Американската вселенска агенција НАСА е толку импресионирана од својот хеликоптер Ingenuity на Марс што ќе изгради уште два вселенски хеликоптери за специјални мисии. НАСА направи промени во својата програма Mars…

ФУТУРАМА, Тренди

Роверот Perseverance фотографираше карпи на Марс

Не толку одамна, луѓето немаа поим како изгледа површината на Марс, но сега, благодарение на инструментите на роверот на НАСА, Perseverance, имаме фотографии од површината на Црвената планета. Планетарниот геолог…

ФУТУРАМА, Топ

Орбитерот Mars Express испрати фотографии од кањонот на Црвената планета

Орбитерот Mars Express кој припаѓа на Европската вселенска агенција (ESA) испрати неверојатни фотографии од Марс. Mars Express орбитира околу Марс од 2003 година, а во април испрати фотографии од огромната…

ФУТУРАМА, Тренди

Трагите од вонземски живот на Марс се наоѓаат веројатно повеќе од два метри под површината

Нов експеримент од лабораторија на НАСА покажува дека ровери ќе мора да дупчат во почвата повеќе од два метра под површината на Марс за да најдат знаци на праисториски живот…