Ознака: vselena

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Турција го лансираше во орбитата првиот сателит од домашно производство „Турксат 6А“

Турција утрово го лансираше во орбитата својот прв комуникациски сателит од домашно производство „Турксат 6А“. Ракетата SpaceX Falcon 9 лансираше сателит во вселената од станицата на вселенските сили Кејп Канаверал…

ФУТУРАМА, Тренди

Астрономите за прв пат беа сведоци на будење на црна дупка

Научниците првпат беа сведоци на будење на супермасивна црна дупка. Во галаксија во соѕвездието Девица, оддалечена околу 360 милиони светлосни години од Земјата, научниците забележале дека црна дупка сјае посветло…

ФУТУРАМА, Топ

(ВИДЕО) Кина зеде примероци од темната страна на Месечината: „Невиден подвиг во историјата на човечкото истражување“

Кинеската лунарна сонда Chang’e-6 успешно полета од површината на Месечината и собра примероци за кои научниците очекуваат дека ќе помогнат да се одговори на клучните прашања за раната еволуција на…

ФУТУРАМА, Тренди

Јужна Кореја лансираше вселенска агенција: „Ќе слетаме на Марс до 2045 година“

Јужна Кореја планира да слета на Марс до 2045 година, а дотогаш за оваа намена ќе потроши околу 67 милијарди евра, најави претседателот Јун Сук Јеол по повод лансирањето на…

ФУТУРАМА, Тренди

Пресметка на суперсилите во вселената: САД ја обвинуваат Русија за испраќање офанзивно оружје во вселената, Москва ги отфрла тврдењата

Вашингтон ја обвини Москва дека лансирала сателит за кој американското разузнавање верува дека е оружје способно да следи и да напаѓа други сателити, тврдење што Русија денеска го отфрли како…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Германска компанија лансираше ракета напојувана со цврсто парафинско гориво

Германската компанија HyImpulse денеска успешно лансираше ракета, напојувана со цврсто парафинско гориво, која ќе може да носи комерцијални сателити. „Ја покажуваме силата на Германија како вселенска нација и го прошируваме…

ФУТУРАМА, Тренди

Кина испраќа тројца астронаути во вселенската станица како дел од својата програма за Месечината

Кинеската вселенска агенција ги прави последните подготовки за испраќање на екипажот Шенжу-18 во ниската орбита на Земјата, како дел од нејзината вселенска програма која има за цел да испрати луѓе…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонцето, кое донесе темнина во Северна Америка

Милиони луѓе од Мексико до Америка и Канада го гледаа целосното затемнување на Сонцето. Месечината првин го покри Сонцето за набљудувачите во Мексико, потоа во Тексас и понатаму небото над…

ФУТУРАМА, Тренди

Набргу ќе можеме да ја видиме космичката експлозија со голо око, се гледа еднаш во животот

Небесен танц меѓу две ѕвезди оддалечени 3.000 светлосни години ќе резултира со експлозија толку сјајна што ќе биде видлива со голо око со денови, изјавија денеска астрономите од Универзитетот „Нотингем…