Ознака: vselena

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Милиони луѓе го гледаа затемнувањето на Сонцето, кое донесе темнина во Северна Америка

Милиони луѓе од Мексико до Америка и Канада го гледаа целосното затемнување на Сонцето. Месечината првин го покри Сонцето за набљудувачите во Мексико, потоа во Тексас и понатаму небото над…

ФУТУРАМА, Тренди

Набргу ќе можеме да ја видиме космичката експлозија со голо око, се гледа еднаш во животот

Небесен танц меѓу две ѕвезди оддалечени 3.000 светлосни години ќе резултира со експлозија толку сјајна што ќе биде видлива со голо око со денови, изјавија денеска астрономите од Универзитетот „Нотингем…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Необичен објект снимен на небото над Оклахома

Во понеделник ноќта, над американската сојузна држава Оклахома е забележана малку необична глетка. На 4 март, Стив Арагона бил надвор со своите деца и соседи кога забележал мистериозен објект на…

ФУТУРАМА, Тренди

На вселенската станица пристигнаа четворица астронаути на НАСА, меѓу кои и еден Русин

Тројца американски астронаути и руски космонаут денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (МВС). Двостепена ракета Falcon 9, која носи автономно управувана капсула Crew Dragon, наречена Endeavor, беше лансирана од вселенскиот…

ФУТУРАМА, Топ

(ВИДЕО) Американци и Русин тргнаа кон Меѓународната вселенска станица: „Неверојатно возење“

Ракета на компанијата „Спејс Икс“, основана од претприемачот и милијардер Илон Маск, полета од Флорида рано утринава превезувајќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната…

ФУТУРАМА, Тренди

Сораја во вселената

Иран успешно го лансираше својот сателит Сораја во орбитата, 750 километри над површината на земјата, користејќи ракета од три фази, објави денеска државната новинска агенција ИРНА. Лансирањето беше дел од…

ФУТУРАМА, Тренди

(Видео) Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот лансирани кон Меѓународната вселенска станица

Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот од Европа беа лансирани вчера од Флорида на патување до Меѓународната вселенска станица во комерцијална мисија на приватната компанија „Аксиом Спејс“…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: По 50 години, САД се обидоа да испратат вселенско летало на Месечината, мисијата не успеа

„Астроботик технолоџи“, компанијата што го разви лунарниот лендер „Перегрин“, објави помалку од 24 часа по неговото успешно лансирање дека се откажува од мисијата за слетување на лендерот на Месечината. Компанијата…

ФУТУРАМА, Тренди

Руска вселенска агенција: Продолжуваме со заеднички летови со НАСА до 2025 година

Руската државна вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека програмата за заеднички летови со НАСА до Меѓународната вселенска станица (ISS) се продолжува до 2025 година, пренесе новинската агенција Интерфакс. Заедничките летови…