YouTube не успеа да се избори со сајбер-криминалците кои стојат зад лажните видеа на Илон Маск, објави Би-би-си, која го истражуваше феноменот.

Криминалците преземаат налози на YouTube и користат видеа за да промовираат крипто измама. Ѕвездата на овие видеа Илон Маск вели дека YouTube не се занимава со тоа, а YouTube одговара дека ги отстрануваат каналите кои се пријавени.

Ова сценарио не е ново – сајбер-криминалците ги поттикнуваат луѓето да им испраќаат криптовалути, ветувајќи им награда од Илон Маск.

Некои од најчестите врски се за веб-страницата https://elon-x2.live/, која ги повикува луѓето да ги удвојат своите средства со испраќање Bitcoin или Ethereum на адресите на дигиталниот паричник што се рекламира.

Историјата на трансакциите со паричник покажува дека измамниците заработиле 243.000 долари за нешто повеќе од една недела: 23 трансфери на Bitcoin во вредност од 234.000 долари и 18 трансфери на Ethereum во вредност од 9.000 долари.

Би-би-си цитира аналитичари од Whale Alerta кои ги следат паричниците на измамникот, кои велат дека лани на овој начин заработиле 98 милиони долари, а досега 30 милиони долари.

На секои неколку дена, хакерите ги менуваат името и сликата на десетици канали на YouTube за да изгледаат како официјалните канали на Tesla, производителот на електрични автомобили чиј извршен директор е Илон Маск.

Криминалците купуваат украдени адреси и лозинки за е-пошта или пробуваат вообичаени лозинки на познати адреси за е-пошта. Така пред две недели беше хакиран каналот на Јутјуб на познатиот чилеански музичар Ајсак.

„Хакирањето на мојот канал многу ме погоди, бидејќи поминаа неколку дена од објавувањето на новиот спот, а сега правам друг канал како резервна копија и повторно објавувам повеќе од 10 години работа на YouTube“, рече тој.

„YouTube не прави доволно за да спречи хакерски напади, бидејќи многу корисници се во иста ситуација како мене“.

YouTube се брани од овие обвиненија тврдејќи дека има „строги упатства на заедницата кои забрануваат измама, вклучително лажно претставување и хакирање“.