Ознака: YouTube

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Русија го казни Google со 366 милиони долари за клипови за војната во Украина

Рускиот суд донесе одлука да го казни американскиот технолошки гигант Google со парична казна од 366 милиони долари. Русија го казни Google затоа што компанијата не ги избриша „забранетите“ информации…

СОФТВЕР, Тренди

Внимавајте! Сајбер-криминалците ги мамат корисниците на YouTube и шират опасен малициозен софтвер

Бидете внимателни при прегледување на видеата на YouTube кои се обидуваат да ве измамат да ископате криптовалути. Постои голема веројатност дека зад тоа стои сајбер криминалот. Експертите за сајбер безбедност…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

„YouTube не прави доволно за да спречи хакерски напади“

YouTube не успеа да се избори со сајбер-криминалците кои стојат зад лажните видеа на Илон Маск, објави Би-би-си, која го истражуваше феноменот. Криминалците преземаат налози на YouTube и користат видеа…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Австралија го казни Google поради објавување видео со клевета

Судот во Австралија му наложи на Google да му плати на поранешен пратеник 715.000 австралиски долари (515.000 американски долари) затоа што не го отстранил од содржината видеото со „безмилосна, расистичка,…

СОФТВЕР, Тренди

Плеерот на YouTube сега ги прикажува најпопуларните делови од видеото

YouTube им олеснува на корисниците да ги пронајдат најдобрите моменти во видеата. Популарната услуга го ажурира својот десктоп и мобилен видео плеер со графикони што ги прикажуваат најпопуларните (или најмногу…

ИНТЕРНЕТ, Топ

YouTube повторно го копира Twitch и воведува новитети за претплатата

YouTube ќе им понуди на обожавателите и на создавачите на содржини можност да подаруваат платени претплати на канали. Голем број влијателни стримери споделија информации за оваа објава на YouTube, а…