Цената на Vivo V23 5G во Шпанија ќе биде 500 евра, а клиентите ќе можат да го купат од 1 април. Споменатата сума ќе треба да се одвои за верзијата со 250 GB интерна меморија.

Моделот од денеска може да се купи во Германија по цена од 550 евра, додека во Чешка ќе биде на попуст за нарачки од 18 април.

Покрај тоа, паметниот телефон наскоро ќе се појави на пазарите во Австрија, Белорусија, Франција, Италија, Полска, Романија и Украина.

Во однос на спецификациите, уредот е фантастичен за селфи фотографии бидејќи има предна главна камера од 50 MP со автофокус и дополнителна широка камера 8 MP со двоен LED блиц за ноќно фотографирање со прилагодлива температура на бојата.

Назад има камера од 64 MP, ултра широка камера од 8 MP и макро камера од 2 MP. Уредот доби 6,44-инчен AMOLED екран со брзина на освежување од 90 Hz со HDR10 + сертификат, како и сертификација Hi-Res Audio, но нема 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Vivo V23 5G се напојува со процесор Dimensity 920 поврзан со 12 GB RAM, а уредот користи Funtouch OS 12 базиран на Android 12 кој нуди 4 GB виртуелна RAM меморија.