DxOMark штотуку објави целосен преглед на минатогодишната Vivo X70 Pro камера, за која веќе знаевме дека е меѓу најдобрите камери на пазарот. Оценката на DxOMark е во согласност со ова бидејќи уредот доби вкупна оценка од 131 поен и го дели 12-то место со Oppo Find X3 Pro и Vivo X50 Pro+. Интересно, ова го става едно место над iPhone 13, 13 mini и 12 Pro Max.

На рецензентите им се допадна точната експозиција, живите бои, одличните детали во сценарија со слаба осветленост, правилната рамнотежа на белата боја на ултрашироката камера и ефикасната стабилизација на видеото. Од друга страна, наодите од прегледот сугерираат дека има забележливо намалување на ситните детали во некои сценарија, мал шум и дење и ноќе, обоени рабови на ултрашироката камера (ова е вообичаен проблем) и губење на фокус и детали во видео сцените при слаба осветленост.

Главни спецификации на камерата:

Примарен: Sony IMX766V сензор од 50 MP, леќа f/1,75, gimbal-OIS
Ултраширок: сензор од 12 MP,  отвор на бленда f / 2,2
Теле: сензор од 12 MP, отвор на бленда f/1,98 2x објектив
Теле: сензор од 8 MP, леќа со отвор на бленда f/3,4 5x
LED блиц
Видео: 4K / 1080p / 720p со 60/30/24 fps (тестирано 4K / 30 fps)

Деталниот извештај можете да го прочитате ТУКА.