Oppo само што ја претстави својата Reno 7 серија во Кина, која ги вклучува Reno7 5G, Reno7 Pro 5G и Reno7 SE 5G. Првата продажба почнува на 3. декември во 10 часот за Reno7 и Reno7 Pro и 17. декември за Reno7 SE.

Reno7 Pro 5G

Oppo Reno7 Pro 5G е најдобар од трите Reno7 телефони. Поседува MediaTek Dimensity 1200 Max чипсет поврзан со 8GB или 12GB RAM. Двете конфигурации започнуваат со простор од 256GB.

На предната страна, Reno7 Pro 5G има 6,55-инчен AMOLED екран со стапка на освежување од 90Hz, стапка на предизвикување допир од 180Hz и вграден скенер за отпечатоци од прсти. Екранот има резолуција од 1080p и може да достигне осветленост до 800 нита на директна сончева светлина.

Одзади се наоѓа главната камера од 50 MP Sony IMX766 1 / 1,56 инчи, ултраширока единица и макро камера од 2MP. На предната страна се наоѓа 32 MP IMX709 селфи камера.

Островот на камерата е опкружен со LED светло кое служи и како LED за известување. Oppo испорачува телефони со ColorOS 12, базиран на Android 12. Reno7 Pro 5G има батерија од 4.500 mAh со полнење од 65 W. Цените за 8/256 GB и 12/256 GB се 515 евра и 559 евра.

 

Reno7 5G

Oppo Reno7 5G дели многу од Pro спецификациите. Неговата батерија има ист капацитет од 4.500 mAh, но се полни малку побавно при 60 V. Reno 7 5G има и 90Hz 1080p AMOLED екран, но е помал со 6,43 инчи.

Главната камера има сензор од 64MP, но поседува и ултрашироки и макро единици од 2MP. На предната страна, тоа е истата селфи камера од 32 MP.

Внатрешниот процесор е Snapdragon 778G со 8GB или 12GB RAM со можност за конфигурирање на меморија од 8/128 GB, 8/256 GB или 12/256 GB. Цените на Reno7 5G започнуваат од 375 евра.

 

Reno7 SE 5G

Конечно доаѓаме до Reno7 SE 5G. Го има истиот 6,43-инчен AMOLED екран со стапка на освежување од 90 Hz како и Reno7 5G. Капацитетот на батеријата е исто така 4.500 mAh, само што се полни со само 33W.

Уредот го покренува Dimensity 900 чип со 8GB RAM и опција од 128GB (306 евра) или 256GB (335 евра) простор за складирање.

Камерите се IMX581 од 48 MP IMX581, споени со дуо сензор од 2 MP – едната за макро, другата за сензорот за длабочина, пишува GSM Arena.

Сè уште нема информации кога Reno 7 серијата ќе излезе од Кина, но тоа би требало да се случи веќе во 2022 година.