Samsung Galaxy Z Flip пристигнува на 14. февруари по цена од 1400 долари

Според гласините кои пристигнуваат од порталот XDA Developers, познат по многуте точни информации за претстојните телефони, новиот флексибилен уред на Samsung ќе се вика Galaxy Z Flip и ќе чини само 100 долари помалку од конкурентските модели.

Првичните информации сугерираат дека овој уред на јужнокорејската компанија ќе биде ексклузивен за неколку мобилни оператори во САД, но и дека отклучените телефони нешто подоцна ќе бидат достапни за продажба. Засега, цената која се споменува е 1400 долари, што е многу подобро од цената на Galaxy Fold од 2000 американски долари, а нешто помалку од флексибилниот модел на Motorola кој чини 1500 долари.

Упатените велат дека ценовната политика на Samsung е многу добро позиционирана, но дали и самиот уред ќе се покаже на тој начин, останува да се види на 14. февруари. Тогаш е закажано лансирањето на флексибилниот уред, само три дена по Unpacked настанот во Сан Франциско, на кој ќе биде претставена новата Galaxy S20 серија паметни теелфони.