Оваа есен Huawei ќе ја ажурира серијата на смартфони Mate и веројатно ќе видиме повторно три уреди. Традиционално, најевтиниот „лајт“ модел прв стигнува до пазарот и се чини дека тоа ќе биде случај и оваа година. Неодамна кинеската агенција TENAA откри детали за локалната варијанта на телефонот и ни покажа како ќе изгледа, но веќе имаме детали и за меѓународното издание, кое ќе се вика Mate 20 lite. Тие доаѓаат од сајтот WinFuture кој ни гипокажува и првите официјални фотографии на уредот, кој има многу заедничко со претставениот неодамна модел P smart + (или nova 3i во Кина).

И додека P smart + ќе чини околу 299 евра, основната верзија на новиот Mate 20 ќе чини околу 399 евра, откриваат информации од комерцијална мрежа. Сликите покажуваат дека оваа година моделите Mate 20 ќе предложат „notch“ дисплеј – во случајот Mate 20 lite е со 6.3-инчен екран со резолуција најмалку 2340 x 1080 пиксели. Очекуваме уште 8-јадрен чипсет Kirin 710, 6GB RAM и 64GB меморија за апликации, но засега не јасно дали ќе има можност за проширување.

Уредот ќе понуди главна камера со резолуција од 20MP и бленда F / 1.8, а за селфи ќе има сензор од 24MP. Двата фотоапарати се комбинирани со втор сензор од 2MP, така што уредот ќе има точно 4 камери. Паметниот телефон има батерија од 3650 mAh и има стаклен заден панел, а продажбата треба да започне уште од крајот на август. Ова беше значително порано од минатата година кога Мате 10 lite беше претставен во средината на октомври и стигна до продавниците во почетокот на ноември.