Смартфон со три биометриски идентификации

Малку познатиот кинески бренд Gome пред самиот крај на тековната 2017 година реши да лансира еден навистина интересен паметен телефон. Станува збор за моделот U7, претставник на средната класа смартфони со пристапна цена, кој има „чип“ со три биометриски методи за идентификација: со користење на отпечаток од прст, препознавање лице и скенирање на ирисот. Слична комбинација претходно се сретна само кај водечките паметни телефони на Samsung.

Gome U7 е опремен со 6-инчен дисплеј со резолуција од 2160×1080 пиксели (18:9) и тенка рамка околу периметарот. Рамката на паметниот телефон е направена од полиран метал, а задниот капак е направен од стакло. Читачот на отпечатоци се наоѓа на задниот панел.

Телефонот работи со осумјадрен процесор Mediatek Helio P25 и 4/6 GB RAM меморија. Главната камера е Sony IMX258 со резолуција од 13 мегапиксели и брзо фокусирање. Предната камера во уредот е двојна.

Во моментов е познато дека Gome U7 ќе биде достапен само во Кина, по цена од околу 200 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 + 20 =