Ознака: Microsoft

СОФТВЕР, Топ

Windows 11 воведува уште една промена: ова ќе се поставува автоматски од сега па натаму

Енкрипцијата станува стандард во технолошкиот свет, а последниот што го воведе како задолжителен за сите уреди е оперативниот систем Windows 11. Почнувајќи со Windows 11 24H2, Мајкрософт ќе го направи…

ФУТУРАМА, Тренди

(Видео) 7 милиони прегледи: Мајкрософт објави снимка со вештачка интелигенција на Мона Лиза како рапува

Мајкрософт ја претстави новата технологија за вештачка интелигенција наречена VASA-1, која може да комбинира фотографија и аудио клип и да генерира реални видеа. Тие ја претставија новата технологија со видео…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft го затвори проектот што се рекламираше „на сите ѕвона“

Најавено е дека корисниците на Windows 11 ќе ја изгубат официјалната поддршка за апликациите и услугите достапни од 2021 година. Microsoft ја прекина поддршката за стотици илјади апликации за корисниците…

ФУТУРАМА, Тренди

Ако не го направите тоа сами, Microsoft AI насилно ќе го надгради вашиот Windows

Microsoft користи вештачка интелигенција за да го ажурира својот оперативен систем. Microsoft автоматски ќе ги ажурира уредите со Windows 11 до најновата верзија на оперативниот систем 23H2, а за ова…

СОФТВЕР

Microsoft го одржа зборот: Поправен проблем што фрустрира многумина

Како дел од својата месечна безбедносна надградба за Windows, Microsoft реши проблем што ги вознемируваше корисниците. Месечното безбедносно ажурирање за Windows, попознато како Patch Tuesday, често пристигнува со некои проблеми…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Microsoft ги принудува корисниците да инсталираат Edge за да пристапат до битна услуга

Microsoft навидум воведе ново барање за корисниците на Outlook на Windows 10 и 11 – треба да го преземете веб-прелистувачот Edge. Извештаите покажуваат дека Microsoft воведе ново барање за корисниците…

СОФТВЕР, Тренди

Апликациите за Windows 10 не работат за многумина, Microsoft не се огласува

Корисниците на Windows 10 известуваат дека не можат да користат некои од нивните популарни апликации по најновото ажурирање на Microsoft Store. Многу апликации за Windows 10 се ажурираат директно преку…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

400 милиони корисници плаќаат претплата за овој пакет на Microsoft

Во извештајот за заработка на Microsoft се споменува дека деловниот пакет на компанијата во голема мера постигнал раст. Во најновиот извештај за заработка, кој неодамна го објави Microsoft, се споменува…