Ознака: AR

ГАЏЕТИ, Топ

Apple наскоро ќе претстави уред кој многумина со нетрпение го очекуваат

Аналитичарот и новинар Марк Гурман во својот најнов извештај сугерира дека Apple планира наскоро да го претстави својот долгоочекуван уред. Уредот AR/VR на компанијата ќе биде претставен на пролет, според…

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Навивачите користат AR технологија за следење на статистиката на играчите на Мундијалот, а можат да гледаат и ВАР снимки

Среќните навивачи кои имаат можност да ги следат натпреварите на Светското првенство во Катар од тамошните стадиони не ја пропуштаат вообичаената статистика која е достапна за гледачите покрај малите екрани….

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Snapchat им овозможи на корисниците со AR филтер да пробаат костими за Halloween пред да го купат

Апликацијата Snapchat доби сет од нови AR филтри кои може да се користат за виртуелно да се испробаат костими за Ноќта на вештерките и забавите пред всушност да се купат….

ГАЏЕТИ, Тренди

Очилата за проширена реалност на Apple може да чинат околу 2.000 долари

Хедсетот на Apple за мешана реалност најверојатно ќе се фокусира на игри, медиуми и комуникација Неодамнешниот извештај покажа дека Apple има проблеми со долгоочекуваните AR/VR слушалки поради прегревање на уредот, проблеми…

ГАЏЕТИ, Тренди

Apple кон крајот на следната година ќе претстави AR хедсет со чип сличен на М1

Аналитичарот Минг-Чи Куо, чии досегашни наводи се покажаа релативно доверливи, тврди дека Apple ќе го претстави својот AR уред веќе во четвртиот квартал на следната година. За уредот за проширена…

ФУТУРАМА

Microsoft ќе произведува футуристички хедсет уреди за американската војска

Компанијата Microsoft доби договор од речиси 22 милијарди долари за да произведува футуристички AR хедсет уреди за американската војска. Договорот е вреден 21,88 милијарди долари и потпишан е на десет…