Ознака: Ковид-19

ФУТУРАМА

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е докажано дека ја запира репродукцијата на вирусот во организмот и…

ФУТУРАМА

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено се случува во затворен простор бидејќи циркулацијата на воздухот на…

Uncategorized

Истражување: Во Франција најпогодени од Ковид-19 се најбогатите луѓе

Според истражувањето истражувањето наречено ЕпиКов, ако на економски план од епидемијата најпогодени се сиромашните лица, најбогатите се најпогодени од заразата со Ковид-19. Епидемијата со Ковид-19 не влијае на на ист…

ФУТУРАМА

Коосновачот на BioNTech: До септември треба да ја ставиме пандемијата под контрола

Професорот по медицина и коосновач на BioNTech, Угур Шахин, предвидува дека новите случаи на коронавирус во Германија „ќе покажат значителен пад кон крајот на мај или почетокот на јуни“, како…

ФУТУРАМА

Руски научници работат на вакцина против коронавирус која може да штити 13 до 17 години

Руската Федерална медицинска и биолошка агенција работи на вакцина против коронавирус која развива клеточен имунитет, кој може да трае од 13 до 17 години, пренесува „Спутник“. „Антителата обезбедуваат имунитет на…

ФУТУРАМА

Рускиот истражувачки центар тврди дека „Спутник“ е ефикасна и против мутациите

Руската вакцина „Спутник В“ против Kовид-19 покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик директор на рускиот Национален истражувачки центар „Гамалеја“ за епидемиологија и…

ФУТУРАМА

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Сајбер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува Ковид-19, соопшти денеска британскиот весник The Telegraph. Според лондонскиот весник, хакирањето се случило во Одделот…

Uncategorized

Научниците вознемирени од нов вид коронавирус, позаразен и посмртоносен

Новиот вид  коронавирус, кој научниците го нарекоа „ѓаволски“, се чини дека е посмртоносен, полесно се шири и вакцините можеби не се доволно ефикасни против него, пишуваат светските агенции. Научниците го…

ПРИЈАТЕЛИ

Пет совети за малите бизниси: Како да се зголеми продажбата и да се напредува во ерата на Ковид-19

Почетокот на вакцинацијата ширум светот и во Македонија, дава надеж дека 2021 ќе биде година за повторно воспоставување и зајакнување на работењето на бизнисите, преку зголемување на продажбата. Малите бизниси…

ГАЏЕТИ, Тренди

Преносен прочистувач на воздух што убива 99 проценти од вирусите

Естонската технолошка компанија „Респирај“ лансираше преносен прочистувач на воздух за кој тврди дека убива повеќе од 99 проценти од вирусите и бактериите користејќи ултравиолетова светлина. Компанијата наведува дека уредот е…