Категорија: Тренди

AV, Тренди

Следната недела пристигнува нов Honor TV и други уреди

Honor сака да го прошири своето портфолио производи, за подобро да се избори со последиците настанати сред пандемијата со коронавирус. Од кинескиот бренд веќе имавме да видиме различни фитнес нараквици, TWS…

МОБИЛНИ, Тренди

Samsung и Huawei доминираат на 5G пазарот на смартфони

Samsung го зазема првото место кога е во прашање глобалната испорака на 5G паметни телефони во првото тримесечје од оваа година. Меѓу првите пет компании, единствено јужнокорејската компанија нема седиште…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Facebook отстранил повеќе од девет милиони објави со говор на омраза

Компанијата Facebook ја информира јавноста за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на подобрувањата во технологијата за автоматско…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Twitter ќе им овозможи на вработените постојано да работат од дома

Компанијата Twitter соопшти дека ќе им овозможи на некои вработени да работат од далечина, односно од дома, бидејќи епидемијата на коронавирусот ги принудува фирмите да направат измени во канцелариите ширум…

МОБИЛНИ, Тренди

Погледнете како изгледа внатрешноста на Magic Keyboard за iPad Pro

Популарниот сајт iFixit одлучи дека подобро е да испита како изгледа и функционира Apple Magic Keyboard тастатурата, како и што се наоѓа во внатрешноста на уредот, неговиот тракпад и копчињата. Според…

ГАЏЕТИ, Тренди

DJI индустрискиот дрон може да лета 55 минути и има 15 км видео досег (ВИДЕО)

Насочен кон индустриските корисници, DJI го претстави Matrice 300 кој поседува низа унапредувања, од засилена батерија, детектирање на објекти во лет на сите шест страни, до досег на видео трансмисија…