Категорија: Тренди

ИНТЕРНЕТ, Тренди

МИОА: Македонија нема пуштено во употреба 5G мрежа

– Владата на Република Северна Македонија и Министерството за информатичко општество и администрација, најодговорно тврдат дека во нашата држава нема пуштено во употреба 5G мрежа. Дополнително, ги информираме граѓаните дека…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

„Македонски телеком“ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава. – Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G…

СОФТВЕР, Тренди

Google Duo: Видео разговор сега можат да водат до 12 корисници

Бидејќи поголемиот дел од граѓаните се затворени во своите домови, а за да се спречи ширењето на коронавирусот, видео повиците станаа основно средство за комуникација. Токму поради тоа Google ја…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

MacBook лаптопите може да добијат засек во екранот и Face ID

Новиот патент кој Apple го поднесе кај USPTO организацијата, открива дека компанијата има планови да имплементира засек (notch) и во екраните на својата MacBook линија лаптопи. Патентот открива дека компанијата…

МОБИЛНИ, Тренди

Се појавија официјални рендери на Honor 30S 5G телефонот

Honor 30S ќе биде официјализиран на 30. март во Кина, а ќе претставува подостапен модел во 5G сегментот на компанијата. Официјалните рендери на телефонот сега се забележани на кинеската социјална мрежа…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Intel Comet Lake-S процесорите се очекуваат следниот месец

Гласините сугерираат дека Intel планира следниот месец официјално да ја претстави својата Comet Lake-S серија десктоп процесори. Elchapuzas Informatico тврди дека планираниот датум на објава е 30. април. Comet Lake-S е…

МОБИЛНИ, Тренди

Протекоа спецификациите на OnePlus 8 и 8 Pro смартфоните

OnePlus се подготвува за објава на своето најново семејство на паметни телефони, а кинеската компанија веќе обелодени некои информации како што е поддршката за 120Hz дисплеј. Сега дојавувачот Ishan Agarwal ги…