Категорија: ГАЏЕТИ

ГАЏЕТИ, Featured

Микробранова печка како играчка конзола

Изумот на интернет ѕвездата Колин Фурзе  наречен “Play-O-Wave” претставува потполно функционална микробранова со вграден монитор Технологијата многу напредуваше, но ни во најлуд сон не ни падна на ум дека еден…

ГАЏЕТИ, Featured

Песочен часовник од дизајнерот на Apple, Марк Њусон

Се работи за единствен рачно изработен песочен часовник, кој наместо песок за мерење на времето користи метални топчиња. Австралиецот Марк Њусон е еден од најценетите продукт-дизајнери во светот, а од…

ГАЏЕТИ, Featured

Apple Watch најточно го мери отчукувањето на срцето

Студијата на Стенфорд универзитетот откри дека паметните часовници немаат прецизни фитнес функции Постојат доста уреди за носење во овој момент што имаат вграден сензор за мерење на отчукувањето на срцето,…

ГАЏЕТИ, Featured, ВИДЕО

Во Сингапур се појави автомат за продажба на луксузни автомобили

Во стаклените кутии се наоѓаат околу 600 луксузни автомобили, од новите модели како Lamborghini Aventador, до некои класични модели, како што е Ferrari 512M. Зграда од 15 катови, што пред неколку дена…

ГАЏЕТИ, НАЈНОВИ

IBM го создаде најмоќниот квантен компјутер на светот

IBM успешно ги изгради и тестираше најмоќните универзални квантни компјутерски процесори, што ќе им бидат на располагање на програмерите, истражувачите и програмерите кои ги истражуваат квантните компјутери. Вториот прототип ќе…

ГАЏЕТИ, Featured

Apple Watch може предвреме да предупреди на инфаркт

Истражувањето кое го спроведе универзитетот Калифорнија од Сан Франциско открива дека апликацијата Cardiogram може да го предупреди корисникот дека му се заканува срцев удар Љубителите на носивата технологија секогаш имаат…

ГАЏЕТИ

Sony претстави семоќен Xperia Touch

Паметните домови не се повеќе новост, но засеха малку кој може да си приушти такво нешто. Кога пред некоја година имавме прилика да видиме како некои големи компании ја замислуваат…