Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА

Starlink сателит во пламен влезе во атмосферата на Земјата

Британците го предупредиле народот дека денес на небото ќе можат да видат сателит кој со пламен влегол во Земјината атмосфера. „Старлинк сателитот повторно влезе во Земјината атмосфера, но постои мала…

ФУТУРАМА, Тренди

NASA објави: Првите примероци од Марс „откриваат потенцијално одржлива животна средина“

Примероците се „веројатно вулкански со навестувања на сол што може да содржи меурчиња од древна вода“, објави NASA. Роверот Perseverance на NASA успешно зеде втор примерок од карпа на Марс…

ФУТУРАМА

„Бионтек“ сака да произведува „Фајзер“ вакцина за деца постари од пет години

Германската компанија „Бионтек“ ќе поднесе барање за одобрување на вакцина против корона вирусот, која ја развивале заедно со амерканскиот фармацевтски гигант „Фајзер“, а е наменета за деца од 5 до…

ФУТУРАМА, Тренди

Toyota ќе инвестира 14 милијарди долари во развој на батерии

Toyota долго време се спротивставуваше и не беше дел од играта во која се најдоа веќе речиси сите автомобилски произведувачи. Посветеноста на другите произведувачи кон електрична транзиција Јапонците не ги…

ФУТУРАМА

Познат е фантомскиот инвеститор во вселенската станица за туристи

Компанијата Collins Aerospace соопшти дека ѝ е доделена задачата за изградба на систем за одржување на атмосферата и животот во вселената. Се претпоставува дека првите модули ќе бидат поврзани со…

ФУТУРАМА

Нова интернет апокалипса може да пристигне со следната соларна бура

Сонцето секогаш ја опсипува Земјата со магла од магнетизирани честички познати како сончев ветер. Во основа, магнетниот штит на нашата планета го блокира овој електричен ветер да не предизвика вистинска…

ФУТУРАМА

Toyota конечно се вклучува со полн капацитет во електричната транзиција! (ВИДЕО)

Јапонскиот гигант на прес конференција најави дека ќе инвестира 14 милијарди долари во развојот на батерии за електрични автомобили до крајот на деценијата Долго време, Toyota се спротивставуваше и не…