Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА

Ново откритие на научниците: Овие средства го уништуваат коронавирусот!

Било кое средство за дезинфекција го уништува коронавирусот, изјавила вчера директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор во Русија, Ана Попова. „Секое дезинфекциско средство во одредена концентрација е погубно за…

ФУТУРАМА

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

Завршните лекарски прегледи на волонтерите кои учествувале во клиничките испитувања на вакцината против Ковид-19 покажале присуство на имунитет и отсуство на нуспојави, објави денеска руското Министерство за одбрана. Резултатите од…

ФУТУРАМА, Тренди

Египет со реакција на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите

Египет го покани милијардерот Елон Маск да ја посети таа земја и за себе да види дека славните пирамиди не се градени од вонземјани. Сопственикот на Tesla и SpaceX претходно…

ФУТУРАМА, Тренди

Русија забрани плаќање со криптовалути

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се забранува плаќање со криптовалути во Русија. Законот предвидува од 2021 година да се извршувааат трансакции со дигитални финансиски средства, но се…

ФУТУРАМА, Тренди

Русите тврдат дека нивните вакцини ќе бидат безбедни

Од рускиот Институт за јавно здравје тврдат дека небезбедна вакцина против Ковид-19 никогаш не би се појавила на пазарот. Директорката на институтот, Ана Попова, изјави дека е уверена во ефикасноста…

ФУТУРАМА, Топ

Американските астронаути слетаа на Земјата (ВИДЕО)

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен слетаа во водите недалеку од брегот на Флорида. Спасувачкиот брод „Гоу Навигатор“ овозможи истовар на екипажот. Успешното слетување значи дека Америка има целосно…

ФУТУРАМА

Škoda oд следната година ќе го олесни користењето на камери за снимање при возење!

Од 2021 година, моделите Superb, Kodiaq, Karoq, Scala и Kamiq ќе бидат опремени со USB-C приклучок над внатрешниот ретровизор Снимањето на сообраќајот пред возилото станува се по интересно, а во…

ФУТУРАМА, Тренди

Двајцата астронаути на SpaceX слетуваат на Земјата (ВИДЕО)

По 62 дена во вселената, астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли ќе слетаат на земјата. Двајцата астронаути заминаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја капсулата…

ФУТУРАМА, Тренди

АвтоВаз го објави новиот караван Lada Largus Cross Quest

Најголемиот руски производител на автомобили официјално го претстави Largus Cross Quest. Почнаа испораките на новата специјална верзија. АвтоВАЗ официјално ги почна испораките на новата специјална верзија на караванот LADA Largus…