Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА

Што ќе се вози за неколку години: Во ЕУ само богатите купуваат електрични автомобили!

Електричните автомобили и plug-in хибридите имаат скромни удели во најсиромашните земји на Европската унија Европската унија полека, но сигурно оди кон забрана на дизелите и бензинците, но клучното прашање е…

ФУТУРАМА

Во Дубаи произведен вештачки дожд за спас од пеколните горештини (ВИДЕО)

Властите во Дубаи ангажираа научници за да направат да врне дожд, откако градот се соочи со високи температура од 50 степени целзиусови, пренесува Индепендент. Во обид да се справат со екстремните…

ФУТУРАМА

Ракетата „Протон-М” ќе достави нова лабораторија на Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

Меѓународната вселенска станица (ISS/МВС) ќе добие нова лабораторија што ќе ја однесе руската ракета Proton-M на 400 километри над Земјата. Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан. Proton-M го…

ФУТУРАМА

Претставен механизмот на работа на чипот за тестирање на Ковид-19

Научниот институт на „Роспотребнадзор“ го откри механизмот на работа на чипот за тестирање на Ковид-19. Биочипот за идентификација на патогени на вонболничка пневмонија, вклучувајќи и коронавирус SARS-CoV-2, ќе работи како…

ФУТУРАМА, Тренди

Роботска рака направена со 3D печатач може да игра Nintendo

Роботите во иднина ќе стануваат сѐ помали, попаметни, помеки, пофлексибилни и поразноврсни, а еден пример за „мека роботика“ потекнува од Универзитетот во Мериленд. Станува збор за роботска рака изработена со…

ФУТУРАМА

Револуционерен проект: бетонски пат кој ги полни батериите на електричните автомобили

Откако ќе завршат првите две фази, во третата фаза ќе се конструира полигон долг најмалку 400 метри. Новиот бетонски автопат ќе ги полни возилата додека возат, овозможувајќи им да патуваат…

ФУТУРАМА

Како си помина Џеф Безос во вселената: еуфорија, бакнежи и бонбони (ВИДЕО)

Американскиот милијардер, Џеф Безос, вчера полета во вселената и се врати и покрај петициите, заедно со уште тројца патници – неговиот брат Марк, средношколецот Оливер Димен и 82-годишната Воли Фанк….

ФУТУРАМА

Јапонците предвидуваат крај на светот ако Русија ја примени ракетата „Цирконˮ

Веста за успешното тестирање на руската хиперсонична ракета „Циркон“ предизвика бурна дискусија меѓу читателите од Јапонија. Веста за успешното тестирање на руската хиперсонична ракета „Циркон“ предизвика бурна дискусија меѓу читателите…