Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги игнорираат правилата за физичка дистанца и со масовните забави поттикнуваат…

ФУТУРАМА

Решена мистеријата за потеклото на камењата сарсен во Стоунхенџ

Потеклото на џиновските камења сарсен во Стоунхенџ, Велика Британија, е конечно утврдено со помош на исчезнат дел, што беше вратен по 60 години. Резултатите од испитувањето на јадрото на камениот…

ФУТУРАМА, Тренди

Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година. „Иако е ризично да се предвиди во овој момент, имаме…

ФУТУРАМА, Тренди

На улиците во САД се појавија руски беспилотни автомобили

Беспилотни автомобили „Јандекс“ почнаа да возат во градот Ен Арбор во американската држава Мичиген. Од компанијата во Тел Авив тврдат дека тоа е втората тест-зона надвор од Русија, по Тел…

ФУТУРАМА, Тренди

Електробус кој на патниците им обезбедува социјална дистанца

Додека Ковид-19 сее хаос во јавниот сообраќај ширум светот, руски претприемач предлага иновативно и еколошки чисто решение за „сообраќајната криза“. Денис Свердлов е Русин кој ја основа компанијата Arrival со…

ФУТУРАМА

Експерт открива како во Русија се лечат заразените со коронавирус

Руската вакцина против Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12. август. „Да се олесни состојбата кај пациентите кои што се заболени од коронавирусот моментално е возможно со помош на антитела, внесени…

ФУТУРАМА, Тренди

Mercedes го воведува првото воздушно перниче за патниците на задните седишта

Новата S-класа ќе има фронтална воздушна перница дизајнирана да ги заштити оние што седат на задните седишта Mercedes S-класа отсекогаш бил модел синоним за удобност и луксуз, но и пионерски…

ФУТУРАМА

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. анува збор за ризици коишто можат да предизвикаат компликации кај пациенти…

ФУТУРАМА, Тренди

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити (ВИДЕО)

Ракетата носач Falcon денеска успешно стартуваше со партија од 57 сателити за распоредување на мрежа за глобално интернет поврзување наречена Starlink, соопштија од SpaceX. Стартот се случи во 1:12 по источно…