Категорија: ФУТУРАМА

ФУТУРАМА, Тренди

Научниците ја открија „слабата точка“ на Ковид-19

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија „слабата точка“ на корона вирусот SARS-CoV2. Експертите тестирале терапевтско средство против коронавирусот и откриле дека 3CLpro (C30 ендопептидаза) е основниот ензим во развојот…

ФУТУРАМА

Рускиот експерт објаснува какво влијание ќе има 5G мрежата на организмот

Во целина, развојот на 5G мрежата нема да влијае на организмот на човекот, бидејќи организмот одлично се адаптира на новите животни услови, изјави медицинскиот директор на сервисот “SberZdravlje”, Владислав Мохамед…

ФУТУРАМА

Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип. Според епидемиологот д-р Марија…

ФУТУРАМА, Тренди

Вакцината нa „Новавакс“ успешно произведува антитела

Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произведувала антитела против новиот коронавирус и е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко испитување во рана фаза. Компанијата за биотехнологија…

ФУТУРАМА, Тренди

Virgin Galactic го претстави дизајнот на новиот суперсоничен авион

Британската компанија Virgin Galactic, чиј основач е британскиот милијардер Ричард Бренсон, неодамна ја претстави внатрешноста на своето летало за туристички патувања во вселената. Сега компанијата го претстави и својот план…

ФУТУРАМА

СЗО повика на внимателност за руската вакцина против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки за производство на вакцина против коронавирусот, откако земјата соопшти дека ќе почне со вакцинирање на населението против Ковид-19…

ФУТУРАМА, Тренди

Роботи свештеници проповедаат низ јапонските храмови

Јапонскиот храм Кодаиџи, во Кјото, има робот свештеник со името Миндар, кој носи футуристички поглед за проповедањето во овој 400-годишен будистички храм. Дизајнот и изградбата на Миндар чинеше околу еден…

ФУТУРАМА, Тренди

Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант

Белгиската компанија Хијари неодамна разви технологијата за производство на 100 отсто вештачки дијаманти, со исклучително чиста структура. Научниците со децении работат на лабораториско производство на дијаманти. Професорот по експериментална физика,…