Автор: Никола Бурагев

МОБИЛНИ

Студија открива дека сме порационални кога користиме смартфони

Истражувањето беше објавено во магазинот „Computers in Human Behavior” Емоциите понекогаш можат да ги водат луѓето кон тоа да кажат нешто во некој момент што веројатно не го сакале. Меѓутоа,…

КОМПЈУТЕРИ, Featured

Нов конвертибилен преносник од Acer, Spin 1

Лаптопот поседува 11,6-инчен IPS екран осетлив на допир со резолуција од 1920 х 1080  пиксели Acer ја обнови својата линија конвертибилни преносници Spin 1 со нов модел. Новиот Spin 1 донесува 11,6-инчен IPS екран…

ИНТЕРНЕТ, НАЈНОВИ

Најдобри легални страници за бесплатно гледање и преземање филмови

Ви донесуваме преглед на сајтови за бесплатно гледање филмови што во потполност се легални и нудат симнување на филмови во склад со законот… Сите ние сакаме филмови, а посебно бесплатно гледање…

AV, Featured

Досега испорачани 44 милиони LCD телевизори во 2017

Вкупната прогнозирана испорака за 2017 година изнесува 219 милиони LCD телевизори Производителите досега испорачале 44 милиони телевизори, а ова се бројки што го покриваат само првото тримесечје од годината. Ова, сепак,…

КОМПЈУТЕРИ, Featured

Asus VivoBook S15, 15-инчен лаптоп во 14-инчно куќиште

Рамките околу дисплејот изнесуваат 7,8 милиметри, а екранот прекрива 80 проценти од површината. На интернет страницата на Asus накратко се појави преносниот компјутер  VivoBook S15 (S510UR). Иако записот за него веднаш беше…

СОФТВЕР

Microsoft го најави Windows 10 S за Surface Book и Surface Pro

Потпретседателот Јусуф Мехди во интервју објасни дека Windows 10 S верзијата на лаптопот Surface е само почеток на поширокиот спектар уреди што го покренуваат овој оперативен систем Microsoft ја покрена Windows 10…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Потребно е донесување регулатива за користење на интернетот

Tемата за дискусија  на третата по ред Конференција за управување со интернетот кај државите на Југоисточна Европа (СЕЕДИГ) е отсуството на единствена законска регулатива што би ја уредувала проблематиката на…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ, ВИДЕО

Ексклузивно прво видео од новиот iPhone 8!

Американските аналитичари тврдат дека почетната цена на претстојниот модел ќе изнесува 870 долари Само неколку дена откако беа објавени првите фотографии од претстојниот iPhone 8, на Твитер се појави и…