Француската компанија EOS Technologies го претстави својот нов камиказе дрон, кој во лет може да достигне брзина од 400 km/h.

Дронот со име Veloce 330 е нарачан од француската агенција за набавки DGA, а се работи за оружје со среден дострел со далечински управувач (MTO).

За време на третата фаза од пробните летови, дронот помина 16 минути во воздух и прелета 50 километри, достигнувајќи максимална декларирана брзина од 400 km/h. Компанијата, исто така, забележа дека дронот користел само половина од резервоарот за гориво за да го помине тоа растојание.

Франција претходно не даваше приоритет на беспилотните летала, но неодамна го промени својот став. Пред две години, DGA започна два MTO проекти наречени Colibri и Larinae, кои треба да бидат способни да неутрализираат оклопно возило на растојание од 5 до 50 километри.

Во 2023 година, агенцијата започна со набавка на голем број системи за армијата, по што следуваа најави на саемот за воздухопловство во Париз. Беше нагласена потребата од дронови лесни за управување за да се намали времето потребно за обука на војниците.

Во јуни минатата година, EOS Technologie потпиша договори со компаниите Nexter Arrowtech и TRAAK за развој на нов авион со среден дострел и далечински управуван.

Се шпекулираше дека новиот дрон има противтенковска боева глава и дека функционира во средина без GPS. Извештаите наведуваат дека леталото ќе има и разузнавачки способности и може да се управува од далечина на среден дострел.

Veloce 330 користи технологија за вертикално полетување и слетување VTOL. Дронот камиказа е опремен со систем за спротивставување на активна одбрана, има систем за навигација независен од GPS и отпорен на заглавување, развиен од ТРААК.

Покрај тоа, дронот може да врши разузнавачки мисии благодарение на оптичката сфера способна да детектира возила до 15 километри во текот на денот или 3,2 километри во текот на ноќта. Следниот чекор е да се трансформира авионот во муниција со далечинско управување, способна да навлезе во тенковски оклоп.

Нагласено е дека луѓето сепак ќе ја имаат главната улога во однесувањето на дронот и неговите цели, па нема да може да извршува автоматизирани мисии.