Помина повеќе од година и половина откако Apple ги претстави последните iPad-и, а сега пристигнуваат и нови модели.

На 7 мај Apple ќе одржи онлајн настан за да го одбележи лансирањето на новата генерација на iPad, а најверојатно ќе ги видиме новите модели iPad Pro и iPad Air, како и новиот Apple Pencil.

Компанијата од Купертино се очекува конечно да се префрли на OLED екраните во својата линија iPad Pro, со информации кои сугерираат дека ќе бидат достапни модели со 13-инчни и 11-инчни екрани. Очигледно, предната камера ќе ја промени својата позиција и ќе се наоѓа на хоризонталната страна на екранот.

Дополнително, се очекуваат два модели на iPad Air со Mini LED екрани од 12,9 инчи и 10,9 инчи. Новите таблет компјутери ќе се напојуваат со процесори Apple M3.

Компанијата треба да претстави и нов Apple Pencil чувствителен на притисок, како и редизајнирана Magic Keyboard со поотпорно алуминиумско куќиште и поголема подлога.