Се појавија првите индикации за тоа како би можел да изгледа Samsung Galaxy S24.

Неофицијалните рендери објавени од SmartPrix во соработка со OnLeaks покажуваат модел кој изгледа многу слично на овогодинешниот Galaxy S23, вклучувајќи го обликот и недостатокот на испакнатини околу трите леќи на камерата.

Врз основа на овие информации, сите видливи промени ќе бидат минимални. SmartPrix известува дека Galaxy S24 е малку повисок и потенок од S23, а вкупната големина на екранот наводно е малку поголема – 6,17 инчи наместо 6,1 инчи.

На задната страна на телефонот сè уште се видливи три леќи за камера, за кои SamMobile вели дека се исти резолуции како и S23: главна 50MP, ултра широка 12MP и телефото од 10MP со 3x оптички зум.

На профилот на Twitter, Ice Universe додава дека екранот на Galaxy S24 најверојатно ќе има резолуција од 1080p, со максимална осветленост од 2500 nits. Големината на батеријата треба да биде 4.000 mAh, со максимална брзина на полнење од 25 W.

Измената на спецификациите на водечкиот процесор на Qualcomm за 2024 година (најверојатно ќе се вика Snapdragon 8 Gen 3) се чини веројатна за американските модели, но SamMobile известува дека Samsung повторно би можел да го опреми телефонот со свој Exynos процесор за глобалниот пазар, пренесува The Verge.

Исто така, се сугерира дека Samsung би можел да го претстави Galaxy S24 малку порано во годината во споредба со неговите последни два предводници, кои беа откриени на 1 февруари 2023 и 9 февруари 2022 година. 9to5Google неодамна објави дека Ice Universe тврди дека датумот на објавување е јануари 18.