Ако размислувате да купите iPhone, еве неколку совети за тоа кои телефони да ги земете предвид, а кои да ги избегнувате.

Ако размислувате да купите iPhone, има опширна анализа на паметните телефони на Apple, напишана од Џулијан Чокату за Wired.

Apple моментално продава осум модели на iPhone, од iPhone SE од 429 долари (околу 400 евра) до iPhone 14 Pro Max од 1.099 долари (околу 1.000 евра). Но, пристигнува и линијата iPhone 15.

Прво, продадете го стариот iPhone

Ако го надградувате вашиот iPhone, можете да го разменувате во Apple и да добиете мал попуст. Пред да го направите тоа, видете дали можете да го продадете на друго место за повеќе пари. Ајфоните неверојатно добро ја држат својата вредност, особено ако се во совршена или добра состојба.

Не заборавајте да направите резервна копија од вашиот стар iPhone пред да го надградите на поновиот модел, што ќе ви помогне да префрлите сè без да изгубите податоци. И не заборавајте да го ресетирате фабрички вашиот стар iPhone пред да го продадете.

Дали е сега добро време за купување? Не

Apple на 12 септември претстави четири телефони од линијата iPhone 15.

Затоа, не купувајте сега iPhone 14, се очекува цената на линијата наскоро да падне.

Најдобра зделка – iPhone SE (2022)

Во 2022 година, Apple ја освежи својата најприфатлива трета генерација на iPhone, иако тешко дека ќе ги забележите разликите. Однадвор ги нема – дури и футролите за iPhone SE од 2020 година ќе одговараат на оваа верзија. Тоа значи дека сепак добивате помал, но компактен 4,7-инчен LCD екран со физичко копче за почетна страна, дебели рамки и Touch ID.

Нема систем за додатоци MagSafe, ниту приклучок за слушалки, но барем сè уште имате обично старо безжично полнење. Тоа е, исто така, единствениот iPhone во линијата без поддршка за ултра широк опсег, што го подобрува AirDrop и овозможува прецизно пронаоѓање на AirTag во близина.

Внатрешно, овој модел од 2022 година е многу помоќен од претходната генерација. Го има истиот процесор A15 Bionic како и моделите на iPhone 13, што го прави овој буџетски телефон моќен меѓу своите конкуренти и способен да работи со најпребирливите игри.

Тој чип носи и подолго траење на батеријата, но ќе ви трае околу еден ден користење – помалку ако постојано сте на телефон. Има sub-6 5G конекција, што значи дека нема да може да ги достигне огромните брзини на интернет достапни на поскапите iPhone-и, но тоа не е голема работа затоа што ретко наидувате на таков вид на милиметарски бран 5G.

Задната камера со една леќа прави прилично добри дневни фотографии, но нема ноќен режим, а сликите при слаба осветленост се бледи во споредба со телефоните како Google Pixel 6A.

Повисок сегмент – iPhone 14

iPhone 14 е многу сличен на iPhone 13, што не е лоша работа. Има сличен процесор – A15 Bionic со едно дополнително графичко јадро, така што перформансите во игрите се (речиси незабележливо) подобри. Го има стариот дизајн на исечок, со сите основни работи што би ги посакале, од MagSafe и безжично полнење до отпорност на вода IP68.

Wired откри дека 6,1-инчниот iPhone 14 совршено се држи со една рака и дека батеријата трае околу цел ден со умерена до тешка употреба. Дури доаѓа во жолта боја! Има многу подобрувања на камерите, кои имаат поголеми сензори и се напојуваат со нов систем за обработка на слика наречен Photonic Engine, за кој Apple вели дека произведува посветли и поостри фотографии, но не забележавме голема разлика во споредба со iPhone 13.

Има некои убави нови поволности, како снимање во 4K наместо само 1080p. Новиот режим на акционо видео ви овозможува да снимате супер стабилизирани видеа.

Две нови пасивни функции што ќе ги цените се SOS во итен случај преку сателит и откривање судир. И двете ќе ви помогнат да стигнете до службите за итни случаи ако сте во област што не се опслужува или не реагирате по несреќа.

Најдобра батерија – iPhone 14 Plus

Една голема промена во линијата на iPhone 14? Нема нов iPhone Mini. Наместо тоа, Apple го замени со iPhone 14 Plus. На секој начин е идентичен со iPhone 14, освен по големината и траењето на батеријата.

На iPhone 14 и iPhone 14 Pro рутински им требаше полнење на крајот на напорниот ден, но iPhone 14 Plus често има доволно моќ да издржи до попладневните часови на вториот ден без полнач. Дури и го надмина iPhone 14 Pro Max во тестирањето.

Ако често го вклучувате Low Power Mode, ова е iPhone за вас. Екранот од 6,7 инчи е прекрасно голем, но штета е што Apple не додаде стапка на освежување од 120 Hz за потечна интеракција. Тоа е всушност единствената голема поплака, освен фактот дека неговата цена е малку премногу блиска до iPhone 14 Pro.

Врвен iPhone – iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max

Кога ќе ги погледнете основите, iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max не се значително различни од нивните претходници. Тие имаат одличен нов дизајн на предната страна – исечокот е исчезнат во корист на Dynamic Island.

Овој исечок во форма на таблета не само што ја сместува селфи камерата и сензорите за ID на лице, туку и непречено се проширува за да прикажува пасивни информации, како што се репродукција на музика, контрола на повици и детали за навигација. Тоа е речиси забавен втор екран.

Ова се единствените iPhone-и кои имаат постојано вклучен дисплеј, така што никогаш не треба да посегнувате по него за да ги видите вашите известувања или времето. Добивате и SOS и надградби за откривање падови, како што е iPhone 14, кои се смирувачки карактеристики. Овие уреди се разликуваат само по големина и траење на батеријата.

Батеријата на iPhone 14 Pro Max траеше нешто повеќе од еден ден, додека iPhone 14 Pro ќе треба да се наполни пред спиење (со интензивна употреба). Про-моделите додаваат стапка на освежување на екранот од 120 Hz, што ги прави сите интеракции да изгледаат подобро, екраните можат да станат посветли и тие се направени од не’рѓосувачки челик наместо од алуминиум, така што тие се малку поиздржливи.

Системот со тројна камера сега го води примарна камера од 48 мегапиксели, која исто така може да снима фотографии со 2X зумирање со прилично добар квалитет, ефикасно овозможувајќи ви четири нивоа на зумирање со ултра широк и телефото. Не видовме голема разлика во фото тестовите во споредба со iPhone 13 Pro, па не очекувајте огромна надградба овде.

Сепак одлични модели на iPhone

Ако не ви треба најновиот iPhone и не сакате да купите користен, тогаш Apple има неколку избори: iPhone 13 и iPhone 12. И двата се совршено добри опции по пристојни цени, но ако можете да почекате, iPhone 14 најверојатно ќе го заземе нивното место многу брзо.

Најдобро за љубителите на мали телефони – Apple iPhone 13 Mini

Мразите џиновски телефони? Ова е најмалиот iPhone и еден од најмалите паметни телефони на пазарот. Ова е последниот iPhone Mini за догледна иднина, бидејќи Apple не претстави нов модел покрај линијата iPhone 14, а ниту iPhone 15 Mini.

Apple користеше модерен дизајн – тенки рамки околу екранот и Face ID наместо Touch ID, така што добивате поголем OLED екран од 5,4 инчи отколку на iPhone SE од 2022 година, иако самиот телефон е физички помал. Ги има токму истите карактеристики како iPhone 13, вклучувајќи ја и поддршката за MagSafe, но бидејќи е толку мал, страда од слабо траење на батеријата.

Помалку од 800 евра – iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max

Apple целосно ги откажа iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max за 2021 година, но тие сè уште се добри за купување. Тие имаат брзи процесори и три камери на задната страна кои испорачуваат речиси идентични фотографии со најновите модели на iPhone 14 Pro, за да можете да одзумирате на ултра широк или да зумирате на телефото.

Сè друго е нормално, со куќишта од нерѓосувачки челик, одлични OLED екрани, целодневно траење на батеријата, отпорност на вода и безжично полнење. Бидејќи iPhone 14 има почетна цена од 829 долари, обидете се да не потрошите повеќе од 800 долари на овие телефони.

Практично гледано, повеќето трговци повеќе не ги носат, но можете да купите обновени на Амазон. Можеби ќе можете да најдете и во нова или во добра состојба на веб-страниците за препродажба. iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max се исто така сосема добри зделки во моментов, сè додека можете да ги најдете за 600 долари или помалку.

Избегнувајте ги овие модели на iPhone

iPhone 1-8, iPhone X, iPhone SE (2016), iPhone 11 и 11 Pro, XS, XR, X, 8, 7, 6S и секој постар iPhone што дошол пред нив веројатно се достапни некаде, но не треба да го загризете мамецот.

Немаат процесорска моќ да бидат во тек со најновиот софтвер, па дури и да го имаат, би имале многу пократок век на софтверот. iPhone X, iPhone 8 и iPhone 8 Plus веќе нема да добиваат надградби за iOS 17. Без софтверска поддршка, вашиот уред полека ќе станува помалку безбеден и може да стане бавен и да има грешки. Ниту технологијата на камерата кај овие модели не е рафинирана.

Освен ако не се речиси бесплатни, мислиме дека ви е подобро со новиот iPhone SE или друг модел на оваа листа. Ако не сакате да трошите пари на нов iPhone, размислете за нова батерија. Ако најголемите проблеми со вашиот стар iPhone се вртат околу батеријата, тогаш можеби ќе сакате да размислите за замена.