Денеска официјално се отворени преднарачките за серијата iPhone, откако новиот смартфон беше претставен на почетокот на оваа недела.

Сепак, до 14:15 часот, продавницата на Apple „падна“, веројатно затоа што беше преплавена со нарачки.

Пораката на страницата гласеше: „Речиси сме таму. Само неколку последни допири и Apple Store ќе биде подготвен. Се гледаме наскоро“.

Гневните клиенти отидоа на платформата X (порано позната како Твитер) за да ја искажат својата фрустрација.

Еден корисник, Мет Валас, напиша: „Apple е најголемата компанија во светот и тие не можат да ја подигнат својата веб-страница за планираното време за лансирање на iPhone 15!“

Друг сподели скриншот од пораката за грешка, проследена со објава: „Јас: земи ми ги парите! Apple: Не!“

Корисникот Кајл Тајер напиша: „Таа претходна нарачка на iPhone беше прилично страшна. Апликацијата на Apple Store падна повеќе пати и ја изгубив мојата претходна нарачка“.

Apple го претстави својот долгоочекуван iPhone 15 на настанот „Wonderlust“ во Калифорнија во вторникот.