Vivo го претстави смартфонот на преклопување X Fold во април, а сега се подготвува да го лансира моделот X Fold S.

X Fold има процесор Snapdragon 8 Gen 1, LTPO екран со променлива стапка на освежување од 1 – 120 Hz, 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија, како и камери потпишани од ZEISS.

Единствениот проблем е што е наменет само за кинескиот пазар, но дојавувачите носат добри вести и тврдат дека меѓународната верзија доаѓа оваа година. Станува збор за моделот Vivo X Fold S кој официјално ќе биде претставен во септември.

Тогаш iQOO Z6 и iQOO Neo 7 ќе бидат негова компанија и сите доаѓаат од иста фабрика бидејќи iQOO е подбренд на Vivo. Со оглед на популарноста на X Fold, претстојниот X Fold S може да се најде во продавниците ширум светот.

Моментално се шпекулира со спецификациите, можно е да бидат преземени од кинескиот братучед или да бидат малку подобри, веројатно благодарение на процесорот Snapdragon 8+ Gen 1.

Истото SCHOTT стакло се очекува и на 8-инчниот екран со резолуција од 2.160 x 1.916 пиксели и максимална осветленост од 1.000 nits.

Екранот на моделот Vivo X Fold имаше многу низок индекс на рефлексија, пет пати помал од повеќето екрани на паметни телефони.

Системот на камерата ZEISS се состои од главен сензор Samsung ISOCELL GN5 од 50 MP со оптичка стабилизација на сликата, ултра-широка камера од 48 MP, како и телефото камера со 3x оптички зум за портрети и леќа со зум од 5x за далечни објекти.

Vivo X Fold се појави на пазарот на 22 август по цена од 1.400 долари, но цената на глобалниот модел би можела да биде за 20 до 30 отсто повисока.