Илон Маск вели дека би сакал да се сретне со својот кинески колега, човек од североисточната кинеска провинција Хебеј – ако е вистински.

Маск оваа недела одговори на корисник на Твитер кој предложи „Кинескиот Илон Маск“ да се сретне со вистинскиот Маск.

„Би сакал да го запознаам овој човек (ако е вистински)“, напиша Маск на Твитер.

Тиктокерот Јилонг Ма, кој неверојатно потсетува на Маск, за прв пат стана вирален на кинескиот TikTok, Douyin, откако на таа платформа се прошири видео на кое тој стои покрај луксузен автомобил.

@mayilong0 Behind-the-scenes: Chinese Elon got hurt by patting on Tesla#elonmusk #tesla @elonxmusk @mayilong0 ♬ Dead to Me – Chloe Adams

Видеото стигна и до Маск, што ги натера директорите на Tesla и SpaceX да се пошегуваат и да кажат дека тој можеби е „делумно Кинез“.

@mayilong0 My English is awful. But I will try my best to communicate with you!My bro!#tesla #elonmusk ♬ Horizon-Janji – 看见音乐

Тој сега има сметка на TikTok под корисничкото име „Елонг Маск“, која има над 230.000 следбеници. Оттогаш, тој објави неколку видеа на TikTok, вклучително и воведно видео во кое себеси се нарекува „Кинескиот Илон Маск“.