Ознака: TikTok

ИНТЕРНЕТ, Тренди

TikTok ја тужи државата што ја забрани апликацијата

Компанијата за социјални медиуми TikTok ја тужеше американската сојузна држава Монтана, првата што ја забрани апликацијата со закон. Во тужбата се вели дека законот е неуставно кршење на правата на…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Австрија ќе се приклучи на голем број земји кои го забранија ТикТок

Австрија ќе се приклучи на голем број земји кои забрануваат користење на апликацијата ТикТок на службените телефони на државните службеници, изјави вчера министерот за внатрешни работи Герхард Карнер. Голем број…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

ВИДЕО: TikTok добива нови аватари со вештачка интелигенција

TikTok работи на функција која ќе користи вештачка интелигенција за да генерира профилни слики за корисниците. Еве како функционира. Алатката бара од вас да испратите три до десет фотографии, а…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

TikTok ги отстранува видеата за негирање на климатските промени

TikTok започнува со отстранување на видеа кои го негираат постоењето на климатските промени. Компанијата ја ажурираше својата политика за дезинформации поврзани со климатските промени. Новата политика е насочена кон добро…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

ВИДЕО: TikTok мора да плати казна од повеќе милиони долари за злоупотреба на детските податоци

Организацијата за заштита на приватноста во Велика Британија го казни TikTok со 12,7 милиони фунти (15,8 милиони долари) за прекршување на неколку закони за заштита на податоците. Меѓу законите кои…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Франција го забрани TikTok и други апликации на мобилните телефони на јавните службеници

Франција воведува забрана за користење на социјалната мрежа TikTok и други популарни апликации на мобилните телефони на јавните службеници поради несоодветна безбедност и заштита на податоците, објавија во петокот властите…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Директорот на TikTok ја бранеше апликацијата од обвинувањата пред американскиот Конгрес

Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја сметаат за закана за националната безбедност на САД….