Ознака: elon musk

ФУТУРАМА, Тренди

Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција

Елон Маск најави забрана за уредите на Епл доколку интегрираат вештачка интелигенција. „Доколку Епл го интегрира OpenAI на ниво на оперативен систем, тогаш уредите на Apple ќе бидат забранети во…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Илон Маск се соочува со бурни реакции: „Ја претвора X во Onlyfans“

X на Илон Маск, поранешен „Twitter“, ја ажурираше својата политика за да дозволи, како што ја нарекува, „консензуално произведена и дистрибуирана“ содржина за возрасни на платформата, потег што предизвика критики…

ФУТУРАМА, Тренди

Рекордна инвестиција: Маск собра 6 милијарди долари за развој на вештачка интелигенција

Компанијата xAI на Илон Маск ќе добие 6 милијарди долари (5,5 милијарди евра) од инвеститори за финансирање на развојот на производи за вештачка интелигенција (АИ), објави компанијата. Новите средства ќе…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Маск подготвен да биде домаќин на изборната дебата на претседателските кандидати во САД

Американскиот претприемач и милијардер Илон Маск денеска објави подготвеност да биде домаќин на изборната дебата на кандидатите за претседател на САД, која се очекува да се одржи меѓу сегашниот и…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Готово е: X

Социјалната мрежа Твитер дефинитивно се промени во ново име, па сега интернет адресата ќе биде само X, односно X.com. Ова го потврди сопственикот на компанијата Илон Маск. „Сега сите системи…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Судот му нареди на Маск повторно да сведочи за преземањето на „Твитер“

Американскиот федерален суд му нареди на Илон Маск повторно да сведочи пред Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) за неговото преземање на Твитер за 44 милијарди долари. SEC…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Илон Маск откри каде вештачката интелигенција сè уште не нашла примена

Маск даде неколку интересни одговори во врска со вештачката интелигенција за време на едно неодамнешно интервју. На годишниот настан „Milken Institute Global Conference“, Илон Маск посвети голем дел од своето…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

„Маск е арогантен милијардер“, рече австралискиот премиер

Австралискиот премиер го нарече Илон Маск арогантен милијардер кога неговата платформа на социјалните мрежи „Икс“ го одложи отстранувањето на снимките од минатонеделниот напад во Сиднеј. Вчера, австралискиот суд нареди „Икс“…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Нема повеќе криење

Промената на X платформата доаѓа откако услугата почна да ги потврдува влијателните корисници кои не се пријавиле за премиум функции. Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги…

ФУТУРАМА, Тренди

Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата светска работна сила

Американскиот производител на електрични возила Tesla ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, се вели во интерен меморандум на компанијата. „Додека ја подготвуваме компанијата за нашата…