OnePlus веќе го претстави својот OnePlus 10 Pro за кинескиот пазар во јануари, но стандардниот модел се уште не е виден. Додека чекаме повеќе официјални информации, фотографиите што протекоа на Weibo мрежата го покажуваат што се верува дека е OnePlus 10. Некои, сепак, сугерираат дека ова може да биде и OnePlus 10R. На фотографиите се гледа задниот дел на уредот во минт зелена и црна боја, при што се чини дека вториот има текстурирана позадина.

Смартфонот има забележително голем засек за главната камера, а забележуваме најмалку три помошни модули лоцирани на правоаголниот остров за камерите. Најновите гласини сугерираат дека OnePlus 10 ќе го донесе Snapdragon 8 Gen 1 чипсетот поврзан со 8/12 GB RAM и 128/256 GB простор за складирање. Очекуваме и 6,55-инчен AMOLED екран со стапка на освежување од 120 Hz,  SuperWOOC брзо полнење од 80 W и Android 12 со OxygenOS 12 кориснички интерфејс. Иако се очекува OnePlus глобално да ги претстави телефоните од серијата 10 во следните неколку месеци, никој не го знае точниот датум.