Xiaomi Black Shark 5 се очекува оваа година и веќе пристигнуваат првите гласини за неа. Најновиот извештај доаѓа од реномираниот дојавувач на Weibo и зборува за стандардниот модел на новото семејство.

Извештајот укажува на Snapdragon 888+ чипсет спарен со Samsung E4 AMOLED рамен екран  од 144 Hz со стапка на предизвикување допир од 720 Hz. Зад него ќе се наоѓа батерија од 4.600 mAh, со поддршка за полнење од 120 W.

Ако овие спецификации ви звучат познато, тоа е затоа што се речиси идентични со оние на Black Shark 4S Pro. Black Shark 5 Pro, од друга страна, треба да го има новиот Snapdragon 8 Gen 1 процесор, со резолуција на екранот од 144 Hz во QHD+ и капацитет на батерија од 5.000 mAh.

Black Shark 4 дуото беше најавено во март минатата година, па веројатно нè делат уште барем неколку месеци од официјалното претставување на серијата 5.