Samsung Semiconductor вчера требаше да го претстави Exynos 2200, но дојавувачот Ice Universe објави дека претставувањето е одложено. Оригиналниот твит, во кој беше наведен датумот 11 јануари, беше избришан од официјалниот Твитер профил на компанијата.

Според корејските медиуми, Samsung ќе ја претстави Galaxy S22 серијата на 8 февруари, а продажбата ќе започне на 24 февруари. Минатата година, Exynos 2100 беше најавен на 12 јануари, а серијата S21 пристигна два дена подоцна, така што има уште време за објава на чипот 2200 пред серијата S22 да влезе во производство.

Сепак, ваквите промени во распоредот во последен момент сугерираат дека има проблеми зад сцената. Ice universe укажува на Exynos 1200 чипот од средна класа, за кој се шпекулираше дека ќе биде лансиран минатата година (наводно во ноември). Се појави во неколку тестови напојуван од Galaxy M33 5G и A53 5G, но не беа претставени ниту чипсетот, ниту телефоните.

А сега ова е второ лансирање на чипсет што Samsung го најави, па мораше да се повлече. Дали чипот Exynos ќе биде подготвен на време за лансирање на Galaxy S22? Подобро прашање е колку примероци може да се произведат – потенцијалниот недостаток на чипови ќе предизвика ограничена достапност на новите флегшип модели. Сепак, има уште околу еден месец до испораката на S22 серијата во продавниците ширум светот, па Samsung има уште време да ги реши проблемите, без оглед на нивната природа.