Google објави интересен тизер за претстојните Pixel 6 телефони во рамките на својот @madebygoogle профил на Instagram. Фотографијата го прикажува Pixel 6 во табела од 4×3, со различни бои на позадини што укажуваат на материјалот што го дизајнирате за Android 12. Овој дизајн ги зема боите на позадините и ги применува на целосниот интерфејс.

Тизерот е означен како “Certified Pixel Lover” и ги има ознаките #TeamPixel и # Pixel6. Се очекува дека Google Pixel 6 ќе биде достапен на пазарот од 28 октомври, а објавата ќе следува во некој период пред тој датум (можно е тоа да биде 19 октомври).

Google Pixel 6 и 6 Pro ќе користат Tensor чипсет, прилагоден чип кој го креираше Samsung. Помалиот Pixel 6 ќе има 6.4-инчен FullHD+ екран со 90Hz освежување, додека Pixel 6 pro ќе користи 6.7-инчен QHD+ закривен дисплеј со 120Hz освежување. Двата модела ќе имаат punch-hole отвор за селфи камерата.

Google ја објави и првата реклама за Pixel 6, која се фокусира на дизајнот на уредот и тоа како изгледа и функционира во рацете на луѓето.