Специјалистите од DxOMark се здобиваат со се поголема популарност со нивните уникатни тестови на камери на паметните телефони. Благодарение на нивниот престижен рејтинг, потрошувачите можат да дознаат сè за можностите за мобилната фотографија, што даден модел ја нуди на пазарот. Во моментов, Huawei Mate 30 Pro 5G е паметен телефон со најдобра камера во листата на DxOMark, кој има 123 поени. Сега дознаваме дека друг модел на Huawei е на прво место – Honor V30 Pro.

Уредот бележи импресивни 122 поени, што е добро за второто место, само еден бод зад големиот победник. Специфичните тестови покажуваат резултат 133 за тестовите „Фото“ и „100“ на „Видео“ експериментите. Така, просечниот рејтинг на паметниот телефон е 122 во рангирањето на DxOMark, пренесува AndroidCommunity. Ве потсетуваме дека Honor V30 Pro има тројна задна камера која комбинира 40MP 27mm, 12MP 16 mm ултраширок и 8MP 80 mm телефото сензор.

Паметниот телефон нуди и ласерски автофокус, PDAF и оптичка стабилизација на сликата. Интересен е фактот дека во првите пет паметни телефони во рангот има уште еден модел на компанијата и ова е Huawei Mate 30 Pro со 121 бода, кој е на третото место. Следните два уреди се Xiaomi MI CC9 Pro Premium Edition (121) и iPhone 11 Pro Max, кој постигнува 117 поени. Доколку барате паметен телефон со најдобрите камери во индустријата, ве советуваме да обрнете внимание на овие модели како и на идните тестови на DxOMark.