Honor 8A официјализиран под името Honor Play 8A

Иако оригинално се очекуваше телефонот да биде претставен под името Honor 8A, кинеската компанија се одлучи за Honor Play 8A. За телефонот претходно дознавме некои информации, преку TENAA спецификацијата и протечените детали кои следуваа.

Телефонот има една камера на задната страна (13MP, f/1.8, PDAF), додека од предната страна се наоѓа 8MP, f/2.0 сензор. Телефонот има 6.09-инчен IPS дисплеј со 1560 x 720p резолуција и засек во облик на капка. Уредот го покренува MediaTek 12nm Helio P35 MT6765 чипсет (осум Cortex-A53 јадра @2.3Ghz, PowerVR GE8320 GPU). Присутно е и 3 GB RAM и избор помеѓу 32GB или 64GB простор на складирање проширлив преку microSD картичка.

Батеријата на Honor Play 8A е со капацитет од 3020mAh, со поддршка за брзо полнење, додека оперативниот систем е Android 9 Pie со EMUI 9.0 интерфејс. Цената на телефонот изнесува помеѓу 119 и 129 долари, а ќе почне да се испорачува од 8. јануари.