Мoto Z3 Play ќе работи на процесорот Snapdragon 660

Moto Z3 Play, кој се очекува да биде претставен официјално на 6 јуни, се појави во базата на податоци на популарната апликација за тестови Geekbench. Според податоците во неа, телефонот е опремен со процесор Snapdragon 660, што е малку изненадувачки. Досега се сметаше дека Motorola ќе го користи Snapdragon 636. Меѓу другите спецификации се 4 GB RAM меморија и Android 8.1 Oreo.

Останатите параметри како целина се познати и вклучуваат 6-инчен AMOLED дисплеј со FHD + резолуција, двојна камера со 12-мегапикселни сензори кои ќе бидат оптимизирани за слики при слаба осветленост, како и 8 MP камера за селфи.

Планирани се и неколку различни сетови, кои ќе бидат достапни на пазарот со дополнителни модули за паметен телефон. Во моментов се познати Moto Z „Power“ Edition со Battery Moto Mod, Moto Z „Style“ Edition со Style Shell, Moto Z „Gamepad“ Edition со гејмпад и Moto Z „Projection“ Edition со модул со проектор, но е можно дополнително да други се појавуваат.