Пред некое време, наводниот Nokia 7 Plus телефонот се појави во Geekbench, откривајќи некои од спецификациите. Потоа извештај од Кина тврдеше дека телефонот ќе биде првиот Nokia модел без рамка околу екранот, со „full-screen“ со можен 18:9 сооднос.

Сега новите информации даваат подобар увид и повеќе детали за спецификациите на Nokia 7 Plus, а ова конкретно се однесува на дизајнот, камерите и перформансите. Според веб-страницата VTECH, Nokia 7 Plus го задржува основниот формат на моделот Nokia 7, но носи неколку надградувања.

Прво, телефонот треба да има 6-инчен Full HD екран (наспроти 5,2-инчен екран на моделот Nokia 7). Кога се работи за камерите, се очекува систем со две камери на задната страна, а сензорите ќе бидат 12MP + 13MP со Zeiss оптика. Благодарение на неговата голема решетка, камерата може да го поддржи „bokeh“ ефектот и 2x оптички зум. Предната камера од 16MP ќе има f/2.0 решетка и Zeiss оптика.

Во гласините се споменува дека апликацијата Nokia Camera ќе се врати во моделот Nokia 7 Plus, со професионален режим на снимање.

Телефонот треба да работи со процесорот Snapdragon 660“ (Kryo 260 CPU + Adreno 512 GPU). Можно е телефонот да има оперативен систем Android 8.0 од самиот почеток, со простор за надградба на Android 8.1 во иднина.

Извор: Benchmark.rs