Ознака: VOLKSWAGEN

ФУТУРАМА, Тренди

VW и Stellantis ја претекнаа Tesla

Германскиот концерн и француско-италијанско-американскиот автомобилски гигант ги зазедоа првите две места во Европа за продажба на електрични возила во првата половина на 2022 година. Кога станува збор за електричните автомобили,…

ФУТУРАМА, Тренди

Volkswagen би можел да продаде повеќе електрични автомобили од Tesla веќе во 2024 година

Во текот на следните неколку години, двата производители на автомобили ќе се борат за водечка улога во глобалната продажба на електрични возила, оставајќи го остатокот од автомобилската индустрија далеку зад…

ФУТУРАМА, Тренди

Toyota, Volkswagen и Tesla започнуваат со производство во Кина

Јапонската Toyota и германскиот Volkswagen (VW) постепено ги враќаат своите фабрики во работа во Кина по неколкунеделна пауза поради короната и локдаунот. Toyote вчера соопшти дека се подготвува да продолжи…

ФУТУРАМА, Тренди

Volkswagen ќе го намали производството во Европа, a ќе го зголеми во Америка!

Промената доаѓа поради војната во Украина која ги принуди производителите на автомобили да го намалат капацитетот во некои европски фабрики Војната во Украина доведе многу производители на автомобили во позиција…

ФУТУРАМА

Volkswagen и Bosch влегуваат во соработка за производство на батерии

Volkswagen и Bosch влегуваат во заедничко вложување за значително унапредување на фабриките за батерии на Volkswagen, со цел германскиот производител да биде самостоен во рамките на европското производство на батериски…

ФУТУРАМА

Acer поднел тужба против Volkswagen Group за наводно прекршување на патент права

Сегашниот недостиг на чипови, кој тешко влијае на настаните во автомобилската индустрија, е добар потсетник за степенот до кој денешните возила се зависни од дигиталната технологија. Новите автомобили се „спакувани“…