Ознака: NASA

ИНТЕРНЕТ, Тренди

(Видео) НАСА случајно објави аудио вежби на Youtube, луѓето мислеа дека астронаутот умира

Во средата, НАСА случајно емитуваше симулација на криза на Меѓународната вселенска станица (ISS) откако астронаут страда од болест на декомпресија, што предизвика многу шпекулации на социјалните мрежи. Каналот на НАСА…

ФУТУРАМА, Тренди

Предмет од вселената паднал врз куќа на Флорида, НАСА го анализира

НАСА соопшти дека го анализира објектот што неодамна паднал од небото врз дом на Флорида. Веројатно се работи за фрагмент од отфрлен дел од Меѓународната вселенска станица (ISS). Алехандро Отеро…

ФУТУРАМА, Тренди

На вселенската станица пристигнаа четворица астронаути на НАСА, меѓу кои и еден Русин

Тројца американски астронаути и руски космонаут денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (МВС). Двостепена ракета Falcon 9, која носи автономно управувана капсула Crew Dragon, наречена Endeavor, беше лансирана од вселенскиот…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: По 50 години, САД се обидоа да испратат вселенско летало на Месечината, мисијата не успеа

„Астроботик технолоџи“, компанијата што го разви лунарниот лендер „Перегрин“, објави помалку од 24 часа по неговото успешно лансирање дека се откажува од мисијата за слетување на лендерот на Месечината. Компанијата…

ФУТУРАМА, Тренди

Руска вселенска агенција: Продолжуваме со заеднички летови со НАСА до 2025 година

Руската државна вселенска агенција Роскосмос денеска објави дека програмата за заеднички летови со НАСА до Меѓународната вселенска станица (ISS) се продолжува до 2025 година, пренесе новинската агенција Интерфакс. Заедничките летови…

ФУТУРАМА, Тренди

Примероците од карпи покажуваат дека Месечината е постара отколку што се веруваше

Примероците од карпите на Месечината, кои беа собрани во 1972 година за време на мисијата Аполо, за време на нова анализа покажаа дека Месечината може да биде постара отколку што…

ФУТУРАМА, Тренди

НАСА направи неверојатни фотографии од телото со најмногу вулкани во Сончевиот систем

Сондата Јуно на НАСА сними нови фотографии од вулкански најактивното тело во Сончевиот систем. На 15 октомври леталото прелета покрај Јупитеровата месечина Io, приближувајќи и се на само 11.680 километри….

ФУТУРАМА, Тренди

Во чест на првата година од работењето на „Џејмс Веб“, НАСА објави спектакуларна фотографија

НАСА објави досега невидени фотографии од комплексот облак „Ро Офиучи“ во чест на првата година од работењето на телескопот „Џејмс Веб“. Cheers to our first year! 🥂 Let’s celebrate one…

ФУТУРАМА, Тренди

Астронаутите инсталираа нови соларни панели на ISS

Двајца астронаути инсталираа нови соларни панели на Меѓународната вселенска станица (ISS) за време на вселенската прошетка во петокот. Американската вселенска агенција НАСА објави дека астронаутите Стив Бовен и Вуди Хобург…

ФУТУРАМА, Тренди

НАСА лансираше балон со големина на фудбалски стадион

Американската вселенска агенција НАСА во саботата успешно лансираше научен балон под висок притисок (HPB) во Нов Зеланд, постигнувајќи 15-годишна цел. Балонот со големина на фудбалски стадион беше лансиран од аеродромот…