Ознака: Intel

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Интел го има најбрзиот процесор – достигнува 6 GHz без оверклокување

Оваа работна фреквенција го прави гореспоменатиот процесор најбрзиот десктоп процесор кој моментално е достапен. Ова е можно благодарение на функцијата Thermal Velocity Boost на процесорот, која овозможува чипот да биде…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

ВИДЕО: Интел ги откри цената и датумот на објавување на графичката картичка Arc A770

Извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, ја најави најмоќната графичка картичка од серијата Arc – Arc A770 За време на настанот Intel Innovation, беа откриени цената и датумот на издавање…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

(ВИДЕО) Интел возвраќа: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Интел ја претстави 13-та генерација Core процесори, наречени Raptor Lake, кои се карактеризираат со бројни подобрувања и поголеми брзини. Ако сакате да видите вистинска конкуренција на дело, само погледнете ја…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

DDR5 меморијата забележа значителен пад на цените оваа година

Кон крајот на минатата година, Интел ги објави своите процесори Alder Lake, отворајќи го патот за ерата на DDR5 меморија. На самиот почеток цените на DDR5 меморијата беа исклучително високи,…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Ако планирате да користите графички процесор Nvidia RTS 4090, подгответе се да закупите електрана

Nvidia се чувствува загрозена од понудата на AMD, а во иднина и од Intel, па гласините сугерираат дека компанијата ќе се одлучи за некои необични потези кога станува збор за…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Интел ја прекина работата во Русија

Американскиот производител на микропроцесори Интел објави дека ја затвора работата во Русија, приклучувајќи им се на голем број компании кои ја напуштија земјата по нејзината инвазија на Украина. Компанијата, која…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Први официјални фотографии и видео од Intel Arc Alchemist графичката карта (ВИДЕО)

Во текот на вчерашниот ден, Intel ги претстави своите први графички картички за лаптопи, а нивните спецификации се поклопија со деталните неофицијални наводи. Меѓутоа, она што, веруваме, сите најмногу ги…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Intel го претстави најбрзиот процесор на светот

Intel го претстави Core i9-12900KS „Special Edition“ процесорот, за кој компанијата тврди дека е најбрз светски десктоп процесор. Процесорот има 16 јадра, вклучувајќи осум јадра за перформанси и осум ефикасни јадра,…