Ознака: hakeri

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Некои екстензии на Chrome може да ви ги украдат податоците

Google Chrome должи голем дел од својата популарност на стотици екстензии, кои ја прошируваат неговата функционалност, па дури и го прават прегледувањето на содржината побезбедно за децата и за возрасните….

ИНТЕРНЕТ, Тренди

ВИДЕО: Хакирани познати казина во Лас Вегас – украдени податоци на посетители

Хакерската група „Scattered Spider“ нападна познати казина, вклучувајќи ги и оние во хотелите „Caesars Palace“, „Bellagio“ и „MGM Grand“. Како што е познато, биле украдени податоците на честите посетители. Оние…

СОФТВЕР, Тренди

Полнењето паметни телефони никогаш не било поопасно

Иако хакерите со години се обидуваат да најдат начин за „ненадеен“ пристап до паметните телефони (т.н. „keyless entry“), новите методи на заклучување со помош на препознавање на лицето или отпечатоци…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Поради што објавувањето селфи на социјалните мрежи не е најпаметната идеја

Една неодамнешна студија ги покажа опасностите кои им се закануваат на социјалните мрежи, а кои дополнително се интензивираат со вештачката интелигенција. Експертите за безбедност често ги предупредуваат корисниците на социјалните…

СОФТВЕР, Тренди

Кинезите можат да ги хакираат компјутерите и телефоните што ни ги продаваат?

Постојат основани сомневања дека многу чипови, повеќенаменски процесори, микроконтролери и мемориски чипови од кинески производители имаат вграден backdoor. Во последниве години, речиси секој ден во медиумите може да се најдат…

ФУТУРАМА, Тренди

Хакери покажаа колку е лесно да се манипулира со вештачка интелигенција

Група хакери се собраа на хакерската конференција „Def Con“ во Лас Вегас за да тестираат дали вештачката интелигенција, развиена од компании како OpenAI и Google, може да прави грешки и…

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: Откриена е грешка која може да загрози милијарди компјутери ширум светот

Истражувач за безбедност на Google откри грешка во процесорите на Интел што може да загрози милијарди компјутери ширум светот. Дали редовно ги ажурирате програмите на вашиот компјутер? Ако одговорот е…

ФУТУРАМА, Тренди

Бидете внимателни: AI може лесно и прецизно да ги научи вашите онлајн лозинки

Истражувачите кои тренираат вештачка интелигенција најдоа друг начин да ја применат. Досега, хакерите и сајбер-криминалците користеа бројни методи за да украдат лозинки и да упаднат во кориснички сметки. Експертите за…

СОФТВЕР, Тренди

На хакерите им треба само една информација за да ве следат насекаде

Новооткриената ранливост во системот за текстуални пораки може да го направи ранлив секој корисник на паметен телефон. Хакерите треба само да го знаат вашиот телефонски број за да можат да…