Ознака: Facebook

ИНТЕРНЕТ, Топ

Ова е апликацијата што повеќето корисници сакаат да ја избришат од својот телефон

Спроведеното истражување покажа кои апликации корисниците во САД најмногу сакаат да ги избришат од своите паметни телефони. Денешните паметни телефони се преполни со различни апликации и корисниците повремено одлучуваат да…

СОФТВЕР, Тренди

По девет години, Мета е подготвена повторно да ги обедини Messenger и мобилната апликација Facebook

По отсуство од речиси девет години, Мета е подготвена повторно да ги обедини Messenger и мобилната апликација Facebook. „Ја тестираме можноста луѓето да пристапат до инбоксот на Месинџер во рамките…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

WhatsApp е најпопуларен, но на TikTok поминуваме речиси цел ден месечно

Во просек, корисниците поминуваат нешто помалку од еден цел ден месечно на кинеската апликација за кратко видео. Според извештајот Дигитален глобален преглед за 2023 година, WhatsApp во моментов е најпопуларната…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Фејсбук, Инстаграм и Твитер почнуваат да наплаќаат за услуги кои досега беа бесплатни

Некои популарни мрежи се одлучија за потези кои многумина нема да ги дочекаат со ентузијазам. Имено, се чини дека големите социјални мрежи би можеле бесплатно да почнат да ги наплаќаат…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Бројот на љубовни измами на интернет е двојно зголемен од почетокот на пандемијата

Британската банкарска групација ТСБ ги повика социјалните медиуми и апликациите за запознавање подобро да ги заштитат своите корисници од лажни профили поради алармантниот пораст на романтични измами. Анализирајќи ги податоците…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Фејсбук сега има две милијарди корисници, но метаверсот продолжува да бележи загуби

Социјалната мрежа Фејсбук продолжува да расте, иако Марк Цукерберг неодамна беше принуден да направи значителни намалувања. Фејсбук сега има две милијарди активни корисници дневно за прв пат. Во последниот квартал…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Фејсбук воведува претплата за проверени кориснички профили

Марк Цукерберг, сопственикот на Мета (Фејсбук, Инстаграм), денеска објави дека воведува Meta Verified, месечна претплата од 11,99 долари за проверка на сметките на платформите додека големата социјална мрежа поминува низ…