Ознака: Марс

ФУТУРАМА

Пристигна првата фотографија во боја од Марс снимена од воздух

Хеликоптерот Ingenuity само што почна со своите тестни летови, а веќе испрати единствени фотографии на Земјата. Малиот хеликоптер Ingenuity кој во рамките на мисијата Perseverance го изврши својот прв и за човештвото…

ФУТУРАМА

Роверот Perseverance ги произведе првите пет грама кислород на Марс (ВИДЕО)

Роверот на NASA, Perseverance го претвори јаглерод диоксидот од атмосферата на Марс во кислород, што е прва таква трансформација направена на друга планета, соопшти Вселенската агенција. „Ова е клучен прв чекор…

ФУТУРАМА, Тренди

Хеликоптерот Ingenuity успешно го изврши својот прв лет на Марс (ВИДЕО)

NASA повторно влезе во историјата со првиот успешен лет на хеликоптер на површината на Марс. Mинијатурниот хеликоптер на NASA, Ingenuity денеска леташе кратко над површината на Марс. Тоа е прв…

ФУТУРАМА

Сондата InSight „умира“ од студ на Марс, но надеж се уште постои

Сондата InSight на Американската вселенска агенција NASA се наоѓа во големи проблеми, бидејќи ја „убива“ студот на Црвената планета.  Роботската сонда вредна 800 милиони долари слета на локацијата Elysium Planitia…

ФУТУРАМА

NASA сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

NASA објави неверојатна фотографија од море од сини дини на Марс. Фотографијата прикажува и извајани линии од ветер што ја опкружуваат замрзнатата северна поларна капа на Марс. Делот што е…

ФУТУРАМА, Тренди

Историскиот лет на хеликоптерот на NASA на Марс одложен за 14. април

NASA го одложи првиот лет на минијатурниот хеликоптер Ingenuity на Марс поради технички проблеми, објави американската вселенска агенција. Мини-хеликоптерот Ingenuity, кој пристигна на Марс со роверот Perservance, нема да полета пред…

ФУТУРАМА

Хеликоптерот на NASA ја преживеа студената ноќ на Марс (ВИДЕО)

Хеликоптерот Ingenuity кој се одвои од роверот Perseverance успеа да ја преживее студената ноќ на Марс Американската вселенска агенција NASA потврди дека роверот го испуштил хеликоптерот на површината, како и дека Ingenuity…