Категорија: Тренди

Тренди

Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници (ВИДЕО)

Директорот на Apple, Тим Кук објави на Твитер дека компанијата се одлучила на производство и дистрибуција на заштитни визири за медицински лица. Како што пренесува The Verge, Apple собрал дизајнерите на производи,…

МОБИЛНИ, Тренди

Познат датумот на објава на Huawei Nova 7 линијата смартфони

Huawei во февруари го претстави Nova 7i смартфонот, а компанијата речиси е подготвена за објава на уште неколку модели од Nova 7 семејството. Според новите гласини кои пристигнуваат од Кина, компанијата…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Google објавува локации и податоци за движење на луѓето како помош во борбата против вирусот

Американската компанија Google почна да објавува податоци за локациите и движењата на луѓето за да им помогне на службениците да следат дали луѓето се придржуваат до мерките за време на…

МОБИЛНИ, Тренди

Луѓето засрамени од тоа колку време поминуваат со смартфон

Времето во карантин и домашна изолација остава многу време за нови активности. Меѓутоа, некои вишокот слободно време го користат да ги дуплираат, па дури и тројно да ги зголемат минутите…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

HBO овозможува бесплатен стриминг на одредени содржини

Бидејќи напорите да се намали ширењето на коронавирусот, поттикнувајќи го социјалното дистанцирање и натаму траат, HBO ја отвори својата библиотека за бесплатно гледање. Не се достапни сите содржини и оние…

ГАЏЕТИ, Тренди

До 2024. ќе бидат испорачани 100 милиони паметни часовници

Според истражувањето на интернет страницата ResearchAndMarkets се предвидува раст на пазарот на паметни часовници од 14,5 проценти на годишно ниво во периодот помеѓу 2019. и 2024. година. Во тој период би требало…

СОФТВЕР, Тренди

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата…