Категорија: Тренди

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Microsoft Edge сега е втор најпопуларен интернет прегледник

Напорите на Microsoft и инвестирањето во Edge браузерот заснован на Chromium се исплатеа. Bleeping Computer известува дека Edge сега е втор најпопуларен десктоп веб прегледник според користењето, а NetMarketShare истражувањето покажува дека…

СОФТВЕР, Тренди

Play Store и App Store значително ги зголемија приходите во првиот квартал

Според најновиот извештај на аналитичката компанија App Annie, корисниците трошеле значајно повеќе пари на апликации во текот на првото тримесечје од оваа година. Ова секако се совпаѓа со COVID-19 пандемијата и зголеменото…

Тренди

Apple произведува и дистрибуира заштитни визири за медицинските работници (ВИДЕО)

Директорот на Apple, Тим Кук објави на Твитер дека компанијата се одлучила на производство и дистрибуција на заштитни визири за медицински лица. Како што пренесува The Verge, Apple собрал дизајнерите на производи,…

МОБИЛНИ, Тренди

Познат датумот на објава на Huawei Nova 7 линијата смартфони

Huawei во февруари го претстави Nova 7i смартфонот, а компанијата речиси е подготвена за објава на уште неколку модели од Nova 7 семејството. Според новите гласини кои пристигнуваат од Кина, компанијата…